Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Nejkrásnější české vyhlídkové věže připomene nová série pamětních medailí

Investice 21.03.2014 | 14:46 0 Komentářů

Česká mincovna zahájila ražbu zbrusu nové série „Rozhledny“. Navazuje tak na populární edici „Hrady a zámky“, v níž vyšlo dvanáct nejzajímavějších hradů a zámků u nás. Stejně tak tomu bude i v této sérii. Ve čtyřech letech vyrazí mincovna dvanáct medailí, každý rok vyjdou tři. „Tři autoři, čtyři roky, dvanáct medailí. Každý z autorů zpracuje čtyři medaile, které zmapují nejkrásnější rozhledny České republiky. Jako první jsme se zaměřili na nejstarší rozhlednu Jizerských hor, na Štěpánku,“ uvádí Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny.

„První medaile ze série bývají vždycky nejžádanější. Pokud se náklad vyprodá, rostou na ceně nejvíce. Sběratelé, kteří „zaspí“ emisi jedničky, se po ní vždycky shánějí,“ říká Jokl. „Výběr rozhleden pro medaile zaručí regionální i typovou pestrost. V sérii budou zastoupeny nejen starobylé kamenné věže a netradiční rozhledny, ale i supermoderní díla posledních let,“ dodává. Na grafických návrzích této série se podílí střídavě Jan Hásek, Luboš Charvát a Josef Oplištil, tři autoři působící v kraji ležícím pod Jizerskými horami, které jsou doslova královstvím rozhleden.  

„Štěpánka stojí na mohutném Příchovickém hřebeni, na kopci Hvězda, vytváří tak předěl Jizerských hor a Krkonoš a je pomyslnou branou mezi těmito horami. Koncepci medaile jsem založil na této skutečnosti,“ říká Jan Hásek, autor návrhu pro medaili s rozhlednou Štěpánka. Jan Hásek, absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) v Praze, se ve své tvorbě již přes 20 let věnuje především navrhování a realizaci univerzitních a starostenských insignií, tvorbě medailí, mincí a autorskému šperku s přesahy do volné plastiky a glyptiky.

Rozhledna Štěpánka je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách. Novogotická věž nese jméno po arcivévodovi Štěpánovi, který v těchto místech pobýval, když dohlížel na stavbu Krkonošské silnice. Rozhledna byla dokončena v roce 1892. Rozhledna je vysoká 24 metrů a ze své věže poskytuje svým návštěvníkům úžasný výhled na západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, malebnou roztroušenou zástavbu horských chalup i přehradu Souš a horu Jizeru v pozadí.

Do prodeje půjde vždy 300 kusů zlatých uncových medailí v provedení proof s leštěnou mincovní plochou (45 000 Kč), 500 zlatých čtvrtuncových medailí v provedení proof (12 250 Kč) a 1 000 stříbrných uncových medailí proof (1 450 Kč).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.