Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Nebezpečí pro světové akciové trhy: válečné konflikty, propad ropy i pokles úrokových sazeb

Investice 15.01.2015 | 10:45 0 Komentářů

Většina akciových trhů měla závěrem uplynulého roku za sebou nejhorší týden od srpna 2011, kdy vrcholila krize eurozóny. Tentokrát poslaly ceny akcií volným pádem dolů obavy o další zpomalení evropské ekonomiky, padající ceny ropy a dalších komodit, problémy v Rusku a nejistota politického vývoje v Řecku. Podle odborného vyjádření analytika otevřeného podílového fondu NOVA Green Energy (NGEF) Pavla Makovce bude rok 2015 ovlivněn ekonomickými faktory, které působily i po většinu roku uplynulého roku.

Dění na kapitálových trzích v roce 2014 bylo charakteristické několika výraznými jevy. Na jedné straně přineslo nové historické rekordy výše akciových indexů, hlavně na trzích v USA, na druhou stranu zaznamenaly některé trhy fatální propad, jako například ruský a ukrajinský kapitálový trh. 

Světový akciový trh v roce 2015

Rok 2015 bude ovlivněn ekonomickými faktory, které působily i po většinu roku 2014. Mezi hlavní události patří propad cen ropy a zemního plynu na světových trzích o téměř 50 %, výrazná korekce ceny zlata, nevýrazný ekonomický růst, pokračování poklesu úrokových sazeb a výnosů dluhopisů a silné deflační tlaky ve většině vyspělých ekonomik. Dá se proto předpokládat větší (nebo menší?) korekce na akciových trzích, zvláště v USA. Největší nebezpečí světového ekonomického vývoje je v probíhajících lokálních válečných konfliktech, které mohou za určitých podmínek přerůst své hranice. Krize, která dopadla na ruskou ekonomiku, může ovlivnit vývoj konfliktu na Ukrajině všemi směry, a zatím se zdá, že více pravděpodobná je další eskalace konfliktu, oproti šanci na jeho uklidnění. Proto považuji vývoj v Rusku a řešení ukrajinské krize za klíčový faktor vývoje evropské (tedy i české) a potažmo i světové ekonomiky.

Český akciový trh

Pro český akciový trh s několika málo likvidními tituly bude zajímavé sledovat vývoj situace v O2 Czech Republic po vstupu PPF. Zdá se, že za pomyslný delší konec tahá PPF a minoritní akcionáři budou opět (jak je v Čechách již tradicí) lehce „oškubáni“ (pod dohledem ČNB). Téměř jisté je ukončení obchodování s akciemi NWR v roce 2015, jejichž uvedení na trh (IPO) v roce 2008 patří asi mezi nejsofistikovanější finanční podvody a určitě vstoupí do ekonomických učebnic i se svými hlavními architekty.

Ing. Pavel Makovec, analytik otevřeného podílového fondu kvalifikovaných investorů NOVA Green Energy (NGEF). 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.