Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Navzdory jestřábím výrokům víceguvernéra česká koruna oslabila

Investice 21.05.2018 | 17:03 0 Komentářů

Dnes v regionu vzbudily pozornost polské statistiky. Průmyslová výroba v dubnu vzrostla mírně nad očekávání trhu, důvodem byla především nízká srovnávací základna z minulého roku a kalendářní efekt v podobně jednoho pracovního dne navíc.

Solidní růst polského průmyslu je však také podpořen domácí poptávkou, která nadále zůstává vysoká. Rovněž tempo růstu cen průmyslových výrobců bylo díky mírné revizi březnových dat rychlejší, než trh předpokládal, a to především díky vyšším cenám ropy na světových trzích. Polský zlotý jako by ale dnes nevěděl, na kterou stranu se chce přiklonit. Hned po otevření mírně posílil, během odpoledne však oslaboval a den končí na 4,302 PLN/EUR, tedy tam, kde ráno začal.

To česká koruna šla dnes téměř přímočaře nahoru, během dne oslabila téměř o 7 haléřů na 25,70 CZK/EUR. Koruna nereagovala ani na jestřábí rozhovor s víceguvernérem ČNB M. Hamplem, podle kterého se česká ekonomika přehřívá a ČNB by měla svižněji zvyšovat úrokové sazby. Byl to také M. Hampl, který jako jediný na posledním zasedání hlasoval pro zvyšování sazeb a je pravděpodobné, že na příštím zasedání se hlasů pro utahování měnové politiky najde více. Další zvyšování sazeb ale čekáme až na listopadovém zasedání bankovní rady.

Monika Junicke
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.