Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

NAVIGÁTOR BEZPEČNÉHO ÚVĚRU 2017

Banky 11.12.2017 | 13:35 2 Komentářů

AirBank, Home Credit a mBank se staly pomyslnými vítězi celkového hodnocení Navigátor bezpečného úvěru 2017. V kategorii úvěrů na 50 tisíc korun zvítězila AirBank před mBank a Českou spořitelnou. V případě úvěru na 150 tisíc korun si nejlépe vedla AirBank, následovaná UniCredit Bank a společností Home Credit. Kategorii mikroúvěru obsadily společnost Česká spořitelna se svým produktem Peníza na klik a Home Credit s půjčkou Kamali.

MALÁ PŮJČKA NA 5O TISÍC: ZLEPŠUJE SE INFORMOVANOST O PRODUKTECH

Nejlépe se umístily bankovní poskytovatelé a velcí nebankovní poskytovatelé sdružení v ČLFA, kteří aktivně využívají úvěrové registry a jsou zavázáni společným etických kodexem. V kategorii úvěru na 50 tis. Kč se splatností 2 roky zvítězila Air Bank, následovaná mBank, Českou spořitelnou a značkovou nebankou Home Credit. Nejsilnější pětici pak uzavírá ČSOB. Hlavní rozdíly mezi jednotlivými bankovními a značkovými nebankovními subjekty jsou dány tradičně rozdílem v podmínkách úvěru, v sankcích, v parametru četnosti výskytu u Asociace občanských poraden, v nabízených inovacích apod. Nejlépe hodnocené subjekty měly běžně dostupné nejdůležitější informace o úvěrových produktech, což je nový parametr v hodnocení NBÚ 2017. Význam dostupnosti informací je patrný při pohledu na druhý konec žebříčku. U těchto poskytovatelů důležité informace o podmínkách úvěrů často chybí nebo jsou obtížně dohledatelné.

VELKÁ PŮJČKA NA 150 TISÍC: UKAZUJÍ SE VELKÉ ROZDÍLY V RPSN 

V kategorii úvěru na 150 tis. Kč vyhrála opět AirBank následovaná UniCredit Bank a společností Home Credit. Na čtvrtém místě se umístila mBank a pátá skončila Komerční banka. Rozdíl mezi jednotlivými bankami a značkovými nebankami je dán zejména rozdílnou výší celkové částky a RPSN, výší sankcí, frekvencí výskytu v parametru Asociace občanských poraden a produktovými inovacemi (podobně jako u úvěru na 50 tis. Kč). Opět platí, že nejlépe hodnocené subjekty měly běžně dostupné informace o podmínkách úvěru, což je do značné míry odlišuje od poskytovatelů na opačném konci hodnocení.

MIKROÚVĚRY: PROPASTNÝ ROZDÍL MEZI PRVNÍ DVĚMA POSKYTOVATELI A ZBYTKEM

Výpočet hodnoty indexu Navigátoru pro nový typ spotřebitelského úvěru, který získává na oblibě mezi spotřebiteli i poskytovateli, byl proveden pro 30 poskytovatelů. Je možné, že v tomto segmentu dojde k redukci počtu subjektů v důsledku skončení přechodného období dle nového Zákona. Zřejmá je dominance několika klientsky nejpřívětivějších poskytovatelů. Protože tento segment cílí na méně likvidní spotřebitele např. poskytováním půjček před výplatou, je vyšší i riziková přirážka. Suverénními vítězi v kategorii jsou Česká spořitelna (produkt Peníze na klik) a Home Credit (půjčka Kamali), neboť nabízejí nejlepší cenu včetně poplatku za případné prodloužení a poskytují úvěry za nejtransparentnějších podmínek. Zásadním zjištěním jsou výrazné rozdíly ve smluvních podmínkách, a především v ceně takovéhoto krátkodobého úvěru mezi poskytovateli. Proto NBÚ apeluje na spotřebitele, aby těchto úvěrů využívali v přiměřené míře a v případě nutnosti vybírali pouze z kvalitních poskytovatelů mikroúvěrů.

CELKOVÉ VÝSLEDKY NAVIGÁTORU 2017

Celkově bylo v rámci projektu Navigátor bezpečného úvěru 2017 hodnoceno 54 poskytovatelů spotřebitelských úvěrů (21 poskytovatelů půjček na 50 tis. Kč, 20 poskytovatelů půjček na 150 tis. Kč (většina věřitelů poskytuje úvěry v obou kategoriích), a 30 poskytovatelů mikropůjček na 5 tis. Kč, u nichž je překryv s dalšími kategoriemi minimální. Vítězi celkového hodnocení se staly AirBank, Home Credit a mBank. Na čtvrtém místě skončila UniCredit Bank a na pátém Česká spořitelna, následovány Komerční bankou.

NAVIGÁTOR BEZPEČNÉHO ÚVĚRU 2017: POHLED DO ZÁKULISÍ

Navigátor bezpečného úvěru 2017 posuzoval a tři modelové úvěry: menší spotřebitelský úvěr na 50 000 Kč se splatností 24 měsíců, větší spotřebitelský úvěr na 150 000 Kč se splatností 60 měsíců a mikroúvěr ve výši 5 000 Kč se splatností 30 dní. Celkem byl index NBÚ počítán pro 54 poskytovatelů a 71 produktů. V případě dostatečně malých odlišností od zvolených modelových příkladů jsme podmínky normalizovali. Nově seznam posuzovaných subjektů vycházel ze seznamu subjektů, které požádaly ČNB o udělení oprávnění k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru. Dále se Navigátor 2017 lišil od ročníku 2016 především v tom, že z hodnocení byly vypuštěny parametry, které začal regulovat zákon, a kritéria, která ztratila smysl, neboť je již splňovala drtivá většina subjektů (např. nabízení úvěru bez kontroly v registru). Na druhou stranu byla nově zařazena kritéria, která sledovala dostupnost informací o nabízených produktech a přívětivost produktu pro klienta. Zásadním rozšířením letošního ročníku NBÚ 2017 byla nová kategorie mikroúvěru ve výši 5 000 Kč s 30denní výpůjční dobou.

Tisková zpráva: Navigátor bezpečného úvěrování

2 komentáře: “NAVIGÁTOR BEZPEČNÉHO ÚVĚRU 2017”

  1. Hana napsal:

    Dobrý den jsem matka samozivitelka mám insolenci povoleno oddlužení ale z finančních a rodinných problémů nemohu zatím splácet soplatkovy kalendář protože vycházím z koruny na korunu než najdu levnější bydlení abych mohla zase splácet hledám jiné řešení třeba úvěrem dalším budu rada za jakoukoliv radu jen abych neměla exekuci nebo mi nezrusili povolení

  2. Hana napsal:

    Dobrý den . Nevím zdali píši zprávně jsem matka samozivitelka dvou děti a dostala jsem se do insolvecne mám povoleno oddlužení ale z rodinných a finančních důvodu nemůžu splácet isolvenci a zároveň nechci aby mi naskytla exekuce nebo mi odluzeni zrušily a tak zadám o radu třeba půjčkou nebo něčím jiným děkuji Kulhankova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.