Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Nástup absolventů letos nezvýšil procento nezaměstnanosti

Makro 02.10.2015 | 11:19 0 Komentářů

Trh práce v České republice se opravdu mění. Zatímco v uplynulých letech bylo obvyklé, že nástup čerstvých absolventů zdvihal zvláště po odeznění letních brigád procento nezaměstnanosti, letošní září přineslo dokonce její pokles. Podle údajů serveru Profesia.cz je nejvíce volných míst pro absolventy ve výrobě, obchodě a v administrativě. (Tisková zpráva: Profesia)

Pozitivní je i růst počtu volných pracovních míst – těch evidují úřady práce aktuálně přes 56 tisíc, což je o téměř dva tisíce více než posledním prázdninovém měsíci. Míra nezaměstnanosti v České republice po třech měsících letní stagnace poklesla a dosáhla na úroveň 7,3 procenta. Lidí bez práce je o šest tisíc méně než v předchozím měsíci, a dokonce o 28 tisíc méně než v září minulého roku. Podle údajů serveru Profesia.cz je 17 % poptávaných pracovních pozic vhodných pro absolventy.

Nejvíce nabídek pro absolventy je ve výrobě, obchodě a administrativě

„I přes pozitivní vývoj není nástup do prvního zaměstnání pro absolventy snadný,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka Profesia Česká republika. „Podíl čerstvých absolventů škol na celkové nezaměstnanosti se sice rok od roku snižuje a v současné době jen o málo více než 4 %, stoupá ale podíl dlouhodobě nezaměstnaných. Nejhůře hledají uplatnění absolventi oborů humanitních, uměleckých a zaměřených na ekologii a ochranu životního prostředí.“

Ve kterých oborech najdou absolventi uplatnění nejsnadněji? Z údajů serveru Profesia.cz vyplývá, že největší poptávka po nových pracovnících, a to i absolventech, je ve výrobě (22 %), v obchodě a administrativě (obojí 16 %), dále pak ve strojírenství (13 %) a IT (12 %). 

Nové zaměstnance hledají především firmy v oblastech automobilového průmyslu (15 %), IT (11 %), strojírenství (9 %) a elektrotechnického průmyslu (7 %). 

Šance na dobré zaměstnání zvyšuje praxe, jazykové znalosti a zaměření

I když počet volných pracovních míst roste – úřady práce jich v současné době evidují přes 56,6 tisíc, tedy téměř o dva tisíce více než posledním prázdninovém měsíci – překážkou pro čerstvé absolventy zůstává nejčastěji nedostatek praxe. Ale i v této oblasti se situace mění, zvláště pro vysokoškoláky. Řada firem nabízí možnost částečných úvazků pro studenty už během studia a po absolvování je potom často přijme do běžného pracovního poměru, protože tak získá zaměstnance, kteří se již ve firmě orientují, navíc často poznali její činnost „od základů“. 

„Studentům již několik let nabízíme možnost pracovat v naší společnosti na částečný úvazek v době studia a s tímto projektem máme výborné zkušenosti,“ říká Marek Gešo ze společnosti Accenture. „Po dokončení vysoké školy u nás tito absolventi často pokračují v plnohodnotném režimu a my získáváme kvalitní pracovníky, kteří už o práci v naší firmě něco vědí a mají reálné představy o svých možnostech a perspektivě.“ 

A jak zvýšit šance při hledání prvního zaměstnání? Absolventi by ve svých životopisech měli zmiňovat jakoukoli praxi – i brigády, dobrovolnickou činnost, stáže. Pro potenciálního zaměstnavatele jsou důkazem toho, že jde o aktivního jedince. Studenti by už v průběhu studia měli uvažovat o možnostech budoucího uplatnění: výrazně lepší výchozí pozici mají ti, kteří prokáží dobré jazykové znalosti nebo specializované vzdělání, v ideálním případě obojí. Takoví absolventi mají dobrou perspektivu kariérního růstu, protože firmy začínají mít problém s obsazováním středních technických či manažerských pozic, které vyžadující alespoň střední odborné vzdělání a znalost cizího jazyka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.