Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Nastal významný ropný otřes

Investice Saxo Bank 21.03.2019 | 14:08 0 Komentářů

Velké pohyby na trhu po dnešních zprávách o stavu zásob vyhnaly ceny ropy výš. Klíčové motory růstu ropných trhů dnes představují EIA a Fed.

Podívejme se na jednání Fedu – očekávání, co guvernér Fedu Powel a jeho lidé udělají, je zřejmě předem hotová věc: tento vývoj by mohl vést k expozici některých trhů, pokud se Fedu nepodaří splnit následující tři body:

  • Udržet stabilní úrokové sazby
  • Oznámit plány na ukončení stahování aktiv z rozvahy
  • Nižší očekávaný počet letošních zvyšování úrokových sazeb

Cokoli kromě snížení počtu budoucích zvýšení sazeb ze současných dvou bude vnímáno negativně.
A to zejména vezmeme-li v úvahu současná očekávání trhu (za použití futures Fedu), podle kterých vzrostla pravděpodobnost snížení úrokových sazeb do konce roku na 26 %. Nižší napětí na globálních finančních trzích po týdnech rostoucích akcií však možná snížilo ochotu FOMC jít očekáváním trhu na ruku.

Současné propojení cen ropy a jednání Fedu je způsobeno možným dopadem na akcie a celkovou úrovní chutě riskovat i reakcí dolaru. Ropa WTI se poprvé po devíti dnech obchoduje níž poté, co nalezla rezistenci na 59,63 USD/barel, což představuje 50% návrat od úrovní prodeje mezi říjnem a prosincem. Pokud americký Fed nesplní holubičí očekávání, může dojít k dalšímu prodeji na burze.

Zdroj: Saxo Bank

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.