Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Naše míra nezaměstnanosti je stále nejnižší v rámci celé Evropské unie

Míra nezaměstnanosti v ČR v červenci vzrostla na 2,7 % z červnového historického minima 2,6 %, přesně podle tržního očekávání. Počet nezaměstnaných se zvýšil na 205,1 tisíce z 195,7 tisíce osob, zatímco počet volných míst vzrostl na 346,6 tisíce z červnových 342,5 tisíce. Růst počtu nezaměstnaných byl jako prakticky každý rok vyvolán čerstvými absolventy škol, kteří si ještě nenašli místo, případně si užívají poslední prázdniny.

Počet volných míst nadále vysoce převyšuje počet nezaměstnaných, a i když se obě čísla za poslední dva měsíce poněkud přiblížila, fakticky je míra české nezaměstnanosti pořád záporná. V ČR není dost práceschopných lidí pro všechna vytvořená místa – a problém volných neobsazených míst neřeší ani “dovoz” pracovníků ze zahraničí.

Navzdory mírnému zhoršení tak český ekonomický zázrak pokračuje a naše míra nezaměstnanosti je stále nejnižší v rámci celé Evropské unie. Německo – druhé v pořadí – má míru nezaměstnanosti téměř o jedno procento vyšší.

Predikovaný nárůst počtu nezaměstnaných v důsledku slabých předběžných indikátorů nepřichází, vykazovaná data jsou silná a navzdory zpomalení eurozóny i českého průmyslu proplouvá česká ekonomika krizí s vlajícími vlajkami. Půjde-li to takto dál, začne koncem prázdnin míra nezaměstnanosti znovu klesat a na podzim tu nejspíš máme další historické minimum.

Michal Špaček, Portfolio manažer NN Investment Partners

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.