Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Nárůst zadlužení v Q1 je důsledkem strategie MF vykázat pokles dluhu na konci roku 2016

Makro 20.07.2017 | 16:53 0 Komentářů

Prudký nárůst zadlužení Česka v prvním čtvrtletí byl způsoben především zvýšením dluhu centrální vlády, když Ministerstvo financí vydalo rekordní objem státních dluhopisů. Za první tři měsíce roku prodalo MF dluhopisy za 109 miliard korun, zároveň zvýšilo stav pokladničních poukázek o 66 miliard korun.

MF se pokoušelo využít velmi příhodné podmínky na trhu, kdy investoři byli ochotní platit státu vysoce záporné výnosy. Důvodem byly intervence ČNB, které na český trh vrhaly nové koruny a pro zahraniční investory bylo velmi výhodné si je půjčit a investovat právě do státních dluhopisů. Někteří investoři zároveň sázeli na posílení koruny, které by jim více než pokrylo ztráty ze záporných výnosů.

Z této strategie plynuly státu stamiliony korun, záporné výnosy totiž pro stát znamenají jistý příliv peněz.

Onen prudký nárůst dluhu v Q1 je však zároveň důsledkem loňského rozhodnutí MF vykázat pokles státního dluhu na konci roku 2016. V prosinci loňského roku tak MF rušilo aukce státních dluhopisů, aby se dluh opravdu snížil. MF přitom mohlo prodávat obligace se záporným výnosem i před koncem roku 2016, poptávka po českém dluhu byla solidní.

MAREK DŘÍMAL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.