Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Napjatá situace kolem Řecka se stupňuje

Investice 05.06.2015 | 16:20 0 Komentářů

Napjatá situace kolem Řecka se stupňuje, když řecký premiér Alexis Tsipras oznámil Mezinárodnímu Měnovému Fondu (MMF), že odkládá splátku ve výši 300 mil. EUR, jejíž splatnost vypršela právě dnes. Do konce června má přitom Řecko splatné závazky v celkové výši 6,7 mld. EUR. Z toho 1,5 mld. EUR náleží v rámci záchranného balíčku MMF a dalších 5,2 mld. EUR představují krátkodobé pokladniční poukázky.

Řecko se de facto ocitlo v platební neschopnosti, přičemž nyní reálně hrozí odchod země z eurozóny. Řecko může ještě zažádat MMF, aby byla páteční splátka spojena s ostatními závazky splatnými v průběhu června do jedné platby ve výši 1,5 mld. EUR splatné 30. června. Pokud by ani tento termín Řecko nesplnilo, země by se ocitla v bankrotu.

Situaci v Řecku zatěžují stoupající výnosy u státních dluhopisů. Ačkoliv se od probíhající dluhové krize v eurozóně v letech 2010–2013 situace na finančních trzích značně uklidnila a mezi investory se navrátila důvěra, v případě Řecka to nestačilo na to, aby se země plnohodnotně vrátila na finanční trhy. Výnosy desetiletých řeckých vládních dluhopisů od září loňského roku opět stoupají a aktuálně dosahují až 11 %. Země je tak v rámci financování prostřednictvím cizích zdrojů zcela odkázána na mezinárodní pomoc.

Odchod Řecka z eurozóny se diskutuje již poměrně dlouhou dobu. První ohlasy se objevily již počátkem dluhové krize eurozóny v roce 2010. Nyní se ovšem situace zdá být o něco jasnější. Navíc vzhledem k umírněné situaci na finančních trzích by byl odchod Řecka dnes obecně více akceptovatelný.

Osobně se domnívám, že z dlouhodobého hlediska je odchod Řecka z eurozóny nejefektivnějším řešením. Hlavní slovo v tomto směru ovšem bude mít Německo, jelikož to má vůči Řecku pohledávky ve výši až 56 mld. EUR, což představuje téměř pětinu řeckého dluhu.

Autor Jonáš Mlýnek, LYNX, LynxBroker.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.