Středa 19. prosince. Svátek má Ester.

Náměstek Povšík ocenil odpovědné zadávání veřejných zakázek

Ocenění za implementaci principů společensky odpovědného zadávání veřejných zakázek a za přínos k jeho rozvoji v České republice udělilo Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvo zemědělství během konference „Odpovědné veřejné zadávání 2018“ dvěma institucím. A to Masarykově univerzitě a Krajskému úřadu Jihomoravského kraje. MPSV přitom bylo jednou z prvních organizací státní správy, která principy odpovědného zadávání zavedla a začala používat ve svých nákupních procesech.

Z rukou náměstka ministryně práce a sociálních věcí Robina Povšíka letos ocenění převzali kvestorka Masarykovy univerzity Marta Valešová a Martin Koníček, vedoucí odboru kancelář ředitele krajského úřadu Jihomoravského kraje. „Tato konference je realizována v rámci projektu, jehož cílem je, aby se společensky odpovědné zadávání veřejných zakázek stalo standardem v České republice. Jsem rád, že jsem dnes mohl předat ocenění těm, kteří k jeho rozvoji v naší zemi významně přispěli a kteří tento přístup komplexně implementovali ve svých organizacích,“ uvedl náměstek ministryně práce a sociálních věcí Robin Povšík.

Na konferenci s podtitulem Společenská odpovědnost a kvalita ve veřejných zakázkách, která se konala 20. září v Kongresovém centru ČNB v Praze, debatovali odborníci z České republiky i ze zahraničí na téma, proč společensky odpovědný přístup může přinést zvýšení kvality zadávání veřejných zakázek. V jednotlivých panelech diskutovali zástupci OECD, Mezinárodní organizace práce, Ministerstva financí ČR a Francie, města Budapešť a další. Řečníci se nejprve věnovali kvalitě z pohledu nastavení procesů a řízení v organizaci.

Udržitelné nakupování je správné nakupování. Prostřednictvím udržitelnosti můžete vytvářet hodnoty a jako veřejný zadavatel máte povinnost to tak dělat,“ uvedl Shaun McCarthy, hlavní řečník, který je zkušeným a uznávaným expertem na oblast udržitelnosti. Shaun McCarthy působí jako ředitel v britské poradenské společnosti Action Sustainability, která pomáhá s implementací prvků udržitelnosti organizacím v soukromém i veřejném sektoru.

V dalším programu konference se řešila také otázka „Jakou hodnotu má společenská odpovědnost“ a téma „kvalita vs. cena“. Poslední oblastí diskuze pak byla udržitelnost v dodavatelských řetězcích. „Soutěžení nejen na cenu je příležitostí jak pro odpovědné zadavatele, tak pro dodavatele,“ uvedl Martin Hadaš, vedoucí odboru veřejných zakázek oceněné Masarykovy univerzity.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce koncept společensky odpovědného zadávání veřejných zakázek rozšířit mezi veřejné zadavatele v celé České republice. Od zahájení projektu Podpora implementace a rozvoje sociálně odpovědného veřejného zadávání v březnu 2016 byla tato konference jednou z více než 50 akcí, kterých se zúčastnilo více než 1200 osob.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.