Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Nálada v průmyslu od začátku roku postupně klesá

Investice 03.12.2018 | 12:22 0 Komentářů

Index nákupních manažerů se v listopadu snížil o 0,7 bodu na 51,8 bodu. I přes tento pokles PMI index stále zůstává v pásmu, které značí ekonomický růst i v posledním čtvrtletí letošního roku. Růst výroby ale postupně oslabuje, což je dáno jak produkčním omezením české ekonomiky, tak i slabší poptávkou ze zemí eurozóny.

PMI z výroby klesá s malými výjimkami už od začátku roku a je nejníže od srpna 2016. Důvodem je nižší optimismus v obchodě i snížení objemů nových zakázek, které trápí producenty v průmyslu především. Útlum v zakázkách byl ovlivněn hlavně novými ekologickými regulacemi v zemích Evropské unie.

Rostoucí problém představují také dražší komodity a vyšší mzdové náklady, které obchodníci nejsou schopni plně převést na koncového spotřebitele, a tak než v cenách, se odráží v klesajících maržích firem.

Dynamika českého průmyslu tak do konce roku zůstane spíše utlumená. Nahoru jí mohou podpořit dva faktory. Jednak to bude opět rostoucí poptávka z eurozóny, která podle našeho očekávání brzy opět oživí, jednak výroba investičních statků, které jsou potřebné pro růst kapitálových výdajů. Současné investice se budou postupně promítat do zvyšování produktivity, což v následujícím období podpoří jak dynamiku průmyslové výroby, tak i růst mezd. Tento rok si ale průmysl připíše v průměru 2,8 %, nejméně za posledních pět let.

MONIKA JUNICKE
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.