Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Nálada v průmyslu i službách zůstává v eurozóně pozitivní

Investice 23.05.2017 | 11:06 0 Komentářů

Dnes zveřejněné indexy nákupních manažerů (PMI) ukazují, že nálada v průmyslu i v oblasti služeb zůstává v eurozóně pozitivní. Květnový PMI v oblasti průmyslu dosáhl vysokých 57 bodů a to i navzdory horšící se náladě ve Spojených státech a Číně. PMI v oblasti služeb za očekáváními nepatrně zaostal. I tak ale celkový PMI za obě oblasti dosáhl nejvyšší hodnoty za posledních šest let. Dobrá nálada v eurozóně je patrná i na vývoji kurzu eura vůči dolaru, který se v posledních dnech vyšplhal na nejsilnější hodnotu od září loňského roku.

V Německu PMI v oblasti průmyslu vyskočil nečekaně až na 59,4, když trh ve spojitosti s horšícími se daty v USA a Číně čekal, že si tento indikátor pohorší. Oblast služeb skončila víceméně v souladu s tržními očekáváními. Souhrnný indikátor za oblast průmyslu a služeb se tak vyhoupl na nejvyšší hodnotu od června 2011. Dobře si vedl i dnes zveřejněný Ifo index, který jak ve složce hodnotící současnou situaci, tak ve složce očekávání, předčil tržní očekávání. Německé ekonomice by se tedy letos mělo dobře dařit. Za celý letošní rok by měla vykázat růst 1,8 %. To je dobrá zpráva i pro českou ekonomiku, která z pozitivního vývoje v Německu těží.

Ve Francii si díky vítězství E. Macrona v prezidentských volbách polepšila především nálada v oblasti služeb. Průmysl naopak za očekáváními zaostal. I tak ale celkový indikátor dosáhl vysokých 57,6 bodu.

Očekáváme, že indikátory důvěry se v následujících měsících vzhledem k situaci v USA a Číně zhorší. I tak ale jejich hodnoty slibují v letošním roce slušný hospodářský růst.

 

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Tagy eurozona PMI

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.