Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Nálada mezi zpracovateli zůstává neotřesena, kde je pesimismus ze zahraničí?

Makro 02.12.2014 | 09:02 0 Komentářů

Podmínky domácích zpracovatelů se v listopadu nečekaně zlepšily, když především nové zakázky ze zahraničí dopomohly indexu nákupních manažerů k růstu z předchozích 54,4 bodu na 55,6 bodu. Stát oproti loňsku zlepšil hospodaření, důvodem jsou vyšší výběr daní a nenaplněné výdajové plány.

Tempo výroby zpomalilo podle nákupčích na patnáctiměsíční minimum, s čímž šla ruku v ruce i nižší expanze nákupu vstupů. Klíčové ale je, že zpracovatelé podle průzkumu zaznamenali větší poptávku, a to jak z Německa, tak z dalších trhů. Výsledkem byl růst rozpracovanosti výroby i zaměstnanosti a výhled do dalších měsíců se proto, zdá se, stabilizoval. Jenomže to by nesměl srovnatelný ukazatel provozních podmínek v Německu ukázat, že listopad byl pro německé zpracovatele ještě hroší, než se původně očekávalo (pokles na 49,5 bodu místo na dříve předpokládaných 50 bodů). A právě nové zakázky klesly nejrychlejším tempem za téměř dva roky, což je důsledek slabší poptávky z Číny a Spojených států a obecné ekonomické nejistoty, která škrtí investiční plány. Český průmysl výrazné zhoršení v Německu zatím příliš nereflektuje, bohužel je asi pouze otázka času, kdy slabost v srdci evropské ekonomiky dolehne i na domácí firmy.

Stát ke konci listopadu hospodařil s deficitem necelých 69 mld. Kč, což je oproti loňsku zlepšení zhruba o 10 mld. Kč. Příjmy o téměř 4 mld. Kč překonaly hranici jednoho biliónu korun. Oproti loňsku státní pokladna získala především díky vyššímu výběru DPH a přímých daní o více než 38 mld. Kč více než vloni. Za celý rok by deficit mohl skončit na již dříve uvedených 90 mld. Kč, čili poměrně výrazně pod plánem.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.