Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Nálada v domácí ekonomice zůstává na solidních úrovních

Investice 23.05.2017 | 17:35 0 Komentářů

V Česku bude zítra zveřejněn konjukturální průzkum za květen. Nálada českých spotřebitelů se v posledních měsících drží stabilně na poměrně vysokých úrovních. Domácnostem ji vylepšuje jak klesající nezaměstnanost, tak i rostoucí mzdy. Po čtyřech měsících poklesu v řadě za sebou v dubnu vzrostla i důvěra podnikatelů. Zda si tento trend udrží i navzdory horším indikátorům důvěry v Číně a Spojených státech se dozvíme ze zítřejších dat.

Kurz koruny vůči euru dnes pokračoval v opatrném posilování. Domácí měna si na své konto připsala 0,2 %, když posílila na 25,48 CZK/EUR. K výraznějším změnám kurzu však chyběly zásadnější impulzy. Na další maximum se dnes vyšplhala koruna vůči americkému dolaru. Ta se nyní nachází na nejsilnější hodnotě za poslední rok (23,6 USD/CZK).

Maďarská centrální banka dnes ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 0,9 %. Nesáhla tentokrát ani k žádným nekonvenčním opatřením, kterými se v minulosti snažila zvýšit likviditu na mezibankovním trhu a zároveň tlačit úrokové sazby směrem dolů. Opět ale vyjádřila připravenost takovéto nástroje použít, pokud by se inflace držela vytrvale pod 3% inflačním cílem. Inflace by se na cíl měla podle centrální banky vrátit v první polovině příštího roku.

 

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.