Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Nálada Čechů dál stoupá vzhůru

Makro 24.06.2015 | 13:05 0 Komentářů

Češi mají v českou ekonomiku stále větší důvěru. V červnu se souhrnný indikátor důvěry vyšplhal z květnových 10,4 bodů na současných 12,1 bodů, což značí největší optimismus v ekonomice od července 2008. K tomuto růstu přispěli svým podílem nejen spotřebitelé, ale také průmyslníci a firmy ve službách. Výsledky dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Mezi českými podnikateli panuje stále dobrá nálada. Tomu nasvědčuje také indikátor důvěry, který se ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o 2 body na 14,7 bodů. Z lepších časů se těší především firmy v průmyslu a ve službách a v menší míře také společnosti v obchodě.

S největším meziměsíčním příspěvkem zvyšujícím celkovou podnikatelskou důvěru přišli podnikatelé ve vybraných odvětvích služeb. Pokud bude tento trend pokračovat i nadále, lze předpokládat, že zatím letos nejvyšší úroveň důvěry (leden: 32,0 bodů) bude co nevidět překročena. Firmy poskytující tyto služby pociťují rostoucí poptávku a pro následující tři, respektive šest měsíců očekávají, že se celková ekonomická situace nezmění nebo dojde k jejímu růstu.

Dobrá nálada panuje také mezi průmyslníky. Hranice jejich důvěry se vyšplhala na 5 bodů, což je zatím nejlepší letošní výsledek. Pozitivním hodnocením současné celkové i zahraniční poptávky průmyslníci naznačují, že v následujícím čtvrt roce nepočítají s poklesem tempa jejich produkce. Proto, aby firmy provozující průmyslovou činnost mohly uspokojit potřeby svých zákazníků včas, počítají s podporou trhu práce v podobě přijímání nových pracovních sil. Hlavním odvětvím, které odvrací depresi mezi průmyslníky, je samozřejmě zpracovatelský průmysl, kde značně převažuje počet podniků, které předpokládají růst výroby i zakázek, nad pesimisty očekávajícími pokles. Zajímavé je, že zaměstnance hodlají nabírat především menší podniky, a to i přesto, že urychlení produkce předpovídají spíše větší kolosy.

Oživení v sektoru stavebnictví, ke kterému dochází už od začátku letošního roku, se v meziměsíčním srovnání bohužel neprojevilo v růstu důvěry. Stavebníci kromě nižšího tempa činnosti také očekávají, že jejich objednávkové knihy nebudou naplněny k prasknutí. Žádné drama se ale neděje, indikátor ukazující náladu ve stavebnictví klesl oproti květnu pouze o bod.

To, co z červnového zjišťování vyznívá mnohem optimističtěji, je situace mezi spotřebiteli.  Úroveň důvěry, která mezi nimi panovala na začátku letošního roku, se sice nyní zdá být ještě hodně vzdálená (důvěra byla mezi spotřebiteli v lednu na úrovni 4,4 bodů, v únoru i v březnu na úrovni 3,3 bodů a nyní se nachází na dvou bodech), ale mezi českými konzumenty se již dále nezvyšují obavy z celkové ekonomické situace, z jejich vlastní finanční situace či obavy z možné ztráty zaměstnání. Tato spotřebitelská nálada by mohla být dobrým signálem větší ochoty a chuti poslat do oběhu větší množství peněz s přímým a pozitivním dopadem na tržby maloobchodníků.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.