Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Nákupní boom pokračuje

Makro 07.08.2017 | 09:51 0 Komentářů

Každé další číslo z maloobchodu jen potvrzuje, že rok 2017 je ve znamení rekordních spotřebitelských nákupů. A červnová čísla v tomto směru nejsou žádnou výjimkou. Tržby obchodníků se tentokrát zvýšily meziročně o 6,6 %, od začátku roku již o 5,2 %. Nemění se ani chuť nakupovat, ani trendy nakupování. Ve stále větší míře se nakupuje na internetu, který dlouhodobě roste nejrychleji a dokonce výrazně více než v zemích západní Evropy. Internet tak už tak ovládá téměř pětinu maloobchodu a rozhodně neřekl ještě své poslední slovo, protože tam zůstává několik ještě ne zcela zaplněných segmentů. Hobby markety počínaje, tzv. diskonty konče.

Domácnosti svoji pozornost i v červnu směřovaly k oblečení, elektronice, výrobkům pro volný čas, bytovému vybavení, respektive v podstatě ke všemu. V jejich nakupování se odrážel růst reálných příjmů a stále menší obavy z případného obratu ekonomiky a jejich finanční situace k horšímu. Vyšším útratám pomáhají i nižší ceny elektroniky a vybavení pro domácnost, kde se projevuje silná konkurence a postupně se navíc začíná projevovat i slabý kurz amerického dolaru, s nímž se za dovozy z Asie platí. A prostor pro další zlevnění v tomto směru není ještě zdaleka vyčerpaný, i když obchodníci až takovou vůli snižovat ceny mít zatím nemusejí, když je ochota spotřebitelů nakupovat tak silná.

Boom nakupování bude pokračovat i v dalších měsících s tím, jak zrychluje růst mezd a klesá nezaměstnanost. Maloobchodní obrat tak letos dosáhne nového historického maxima a spotřeba domácností bude hlavním motorem poptávky v ekonomice. A nic na tom nejspíše nezmění ani mírné zvýšení úrokových sazeb ČNB.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.