Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Naděje na prosincové zvýšení sazeb se snižuje

Investice 05.12.2017 | 16:03 0 Komentářů

Koruna dnes vůči euru ztratila 0,2 % a posunula se na úroveň 25,65 CZK/EUR. Důvodem bylo vystoupení Jiřího Rusnoka na konferenci exportérů. Tam prohlásil, že příští rok lze očekávat další zvyšování úrokových sazeb, které však bude postupné a bude se jednat o dlouhodobý proces.Touto formulací prakticky vyloučil zvýšení úrokových sazeb ještě před koncem letošního roku, na což koruna reagovala oslabením.

Ponechání úrokových sazeb beze změny až do konce letošního roku je i naším hlavním scénářem. Z centrálních bankéřů dnes vystoupil ještě Mojmír Hampl, který nevyloučil možnost navýšení proticyklické kapitálové rezervy. V debatě na serveru Seznam.cz zároveň prohlásil, že doposud dostupná data hovoří ve prospěch zvýšení úrokových sazeb na zasedání 21. prosince.

Polská centrální banka ponechala úrokové sazby v souladu s očekáváním beze změny na úrovni 1,5 %. Inflace sice v listopadu poprvé od roku 2012 dosáhla inflačního cíle NBP (2,5 %), v prosinci se však opět vrátí ke 2 %. První zvýšení sazeb proto očekáváme až v polovině příštího roku.

České maloobchodní tržby vykáží silnou dynamiku

Z domácích dat nás zítra čekají říjnové maloobchodní tržby. Ty by měly ukázat silnou dynamiku. Nahrává jim k tomu utažená situace na trhu práce i rostoucí reálné mzdy. Výdaje spotřebitelů se tak koncentrují i do kategorií zbytného zboží. Více peněz se utrácí za elektroniku, oděvy, rostou i útraty na čerpacích stanicích. Letošní říjen měl navíc o dva pracovní dny navíc, což by na tržbách obchodníků mělo být vidět. Po očištění o prodeje automobilů očekáváme růst maloobchodních tržeb o 8,7 % y/y.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.