Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Na valné hromadě ČEZ bude nejspíše rušno

  • Vedení ČEZ se na valné hromadě střetne se skupinou kvalifikovaných akcionářů ze skupiny J&T.
  • Televizní reklama stále táhne a nenaplňují se předpovědi o jejím upadání.
  • Moneta Money Bank potvrdila svůj nezměněný cíl udržovat kapitálovou přiměřenost ve výši 15,5 %, reagovala tak na navýšení proticyklické kapitálové rezervy z 1,25 % na 1,50 % s platností od července 2019, kterou zveřejnila ČNB.
  • Akcie společnosti Avast se od dnešního dne staly součástí hlavního indexu PX pražské burzy.
  • Na páteční valné hromadě textilní společnosti Pegas Nonwovens bylo rozhodnuto, že se společnost přejmenuje na PFNonwovens.
  • Evropské akcie budou po otevření trhů teprve hledat svůj směr.
  • Tento týden je chudší na ekonomická data. Dnes se koná bankovní konference centrálních bankéřů v USA. Ve zbytku týdne se v Americe dočkáme údajů z oblasti výstavby a prodeje nemovitostí. Eurozóně bude patřit závěr týdne, kdy se budou zveřejňovat předstihové PMI ukazatele za červen spolu se spotřebitelskou důvěrou.
  • V pátek jsme zahájili pokrývání akcií společnosti Avast s nákupním doporučením a cílovou cenou ve výši 342 GBp.
  • Société Générale snížila doporučení irské letecké společnosti Ryanair na Držet.

Obchodování na zámořských trzích

Americkým trhům se v pátek příliš nedařilo, když všechny hlavní indexy uzavřely ve ztrátě. Index Dow Jones klesl o 0,3 %, S&P 500 oslabil o 0,1 % a technologický Nasdaq ztratil 0,2 % své hodnoty. Celkově se za minulý týden ale trhy nikam nepohnuly, když zisky z počátku týdne vystřídaly rovnocenné ztráty v jeho závěru. Nejhůře se vedlo energetickým společnostem (-2,1 %), zpracovatelům komodit (-0,6 %) a technologickým firmám (-0,5 %). Zisky se podařilo vybojovat výrobcům nezbytného zboží (+1,3 %), telekomunikačním firmám (+1,2 %) a sektoru utilit (+0,7 %).

Trhy v asijsko-pacifickém regionu zahájily vstup do nového týdne ztrátami. Jsou zde jasně patrné obavy ze zhoršování situace v rámci uvalování dovozních cel mezi USA a Čínou. Drtivá většina trhů snižuje svoji kapitalizaci v rozmezí 0,5 až 1,8 %. Jedinými dvěma zelenými ostrůvky jsou Tchaj-wan (+0,7 %) a Austrálie (+0,2 %). V rámci japonského indexu Nikkei 225, který oslabuje o 0,8 %, se nejvíce propadá sektor utilit (-3,1 %) následovaný zpracovateli komodit (-1,7 %) a finančními institucemi (-1,5 %). Daří se pouze výrobcům nezbytného zboží, kteří si připisují 0,2 %.

CME

Podle ročenky Asociace komunikačních agentur (AKA) je televizní reklama stále v kurzu. Zatím tedy odolává předpovědím, že televizní reklamu postupně nahradí jiné formáty, hlavně on-line. Televizní společnosti loni podle ročenky utržily za reklamu 48 mld. CZK, což je meziročně o 13 % více. Finální částka může být ovšem nižší, jelikož srovnání vychází z ceníkových cen, které v praxi mohou být nižší o různé slevy. Nic to ale nemění na rostoucím trendu v zájmu o televizní reklamu. První příčku zaujímá FTV Prima s tržbami ve výši 20,3 mld. CZK a na druhém místě je skupina Nova, která loni prodala reklamu za 14,3 mld. CZK. Podle odhadů výkonného ředitele FTV Prima Vladimíra Pařízka roste reklamní trh i letos, ale již ne takovým tempem jako loni.

ČEZ

Valná hromada energetické skupiny ČEZ, která se koná 22. června, bude mít rušnější průběh. Zúčastní se jí investoři spojení s finanční skupinou J&T, kteří nakoupili přibližně 5,5 milionu akcií v hodnotě přes tři miliardy korun. Mají ambici vystupovat vůči ČEZ více aktivisticky, což jim umožňuje pozice kvalifikovaného akcionáře držícího nejméně jedno procento. Michal Šnobr, představitel těchto akcionářů, uvedl, že nemají důvěru v to, že současný management ČEZ správně zhodnocuje jejich majetek. Tito akcionáři kritizují podle nich nevýhodné nákupy větrných elektráren v Německu a Francii či akvizici německé firmy Elevion za 5 mld. CZK. Již nyní je zřejmé, že po řádné valné hromadě bude nejspíše následovat mimořádná valná hromada. Důvodem je to, že ČEZ nezařadil na program řádné valné hromady dva body spojené se zrušením opčního programu pro manažery firmy, které navrhovali akcionáři z J&T. Svolat mimořádnou valnou hromadu je právě jedno z privilegií kvalifikovaných akcionářů. Projednávat se bude i výše dividendy, kdy ČEZ navrhuje 33 CZK na akcii, zatímco kvalifikovaní akcionáři by preferovali dividendu o 2 CZK vyšší. Odůvodňují to nerozděleným ziskem ČEZ ve výši 145 mld. CZK a tím, že představenstvo firmy není schopno efektivně investovat.

Jiří Kostka, ekonomický a strategický výzkum Komerční banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.