CZK/€ 24.740 -0,75%

CZK/$ 23.825 -0,54%

CZK/£ 29.064 -0,56%

CZK/CHF 23.823 -0,84%

27. 12. 2021

0 komentářů

Na lyže do Itálie nově jen s CovidPassem a „pojištěním na blbost”

 

V Itálii si tuhle sezonu zalyžujete jedině s CovidPassem a od 1. ledna také s pojištěním odpovědnosti, lidově známým jako pojištění na blbost. Itálie tak reaguje na velký „provoz” na sjezdovkách, kvůli kterému často dochází ke kolizím a zraněním. České pojišťovny už začaly na nové opatření reagovat. 

Nezůstalo jen u opatření proti Covidu

S opatřeními proti šíření nemoci Covid-19 už většina z nás při cestování automaticky počítá. A tak nikoho zvlášť nepřekvapí, že se pětidenní karanténě na cestě na italské sjezdovky aktuálně vyhnou pouze očkovaní nebo uzdravení s negativním antigenním (24 hodin) nebo PCR (48 hodin) testem. Ale to není všechno. Po Novém roce vstoupí v Itálii v platnost zákon, který dále upravuje povinnosti lyžařů a snowboardistů na italských sjezdovkách.

Neopatrná jízda na lyžích může vyjít na miliony

Kolize lyžařů na sjezdovce při vysokých rychlostech nejsou jen nebezpečné, ale také finančně velmi nákladné. Škody, ke kterým může dojít, zahrnují položky jako převoz vrtulníkem do nemocnice, léčebné výlohy, ušlý zisk zraněného, právní náklady, kompenzace zhoršeného společenského uplatnění, bolestné a rehabilitace a šplhají se do milionů  korun. S takovými platbami na italských sjezdovkách přitom mají zkušenosti  i čeští nadšenci do zimních sportů. Aby se předešlo následným tahanicím o účet, můžete od Nového roku na sjezdovku pouze s pojištěním, které vás před těmito výdaji chrání.

REKLAMA

Bez pojištění přijdete o skipas a zaplatíte pokutu

„Všichni, kdo se pohybují na sjezdovce, se budou muset prokázat potvrzením o uzavřeném pojištění odpovědnosti za škody nebo úrazy způsobené třetím osobám,” komentuje nové opatření expertka na pojištění FinGO.cz Irena Jakobová. Dodává, že potvrzení může být v tištěné podobě nebo v aplikaci dané pojišťovny. „Potvrzení musíte mít stále u sebe. Za nedodržení hrozí pokuta od 100 do 150 eur a odebrání skipasu.”

Viník není jednoznačný? Platí souběžná odpovědnost

Zákon nově upravuje a upřesňuje i další záležitosti. Při srážce účastníků na sjezdovce například platí tzv. souběžná odpovědnost, pokud není jednoznačně prokázána vina na jedné ze stran. To znamená, že se na náhradě škody budou podílet účastníci rovným dílem. Tyto škody budou zaplaceny právě z uzavřené pojistky.

REKLAMA

 

Došlo také k přísnému zákazu lyžování nebo provozování snowboardingu po požití alkoholu a jiných návykových látek. V případě pozitivního testu se pokuta může vyšplhat od 250 až na 1000 eur.

Upravena je i povinnost osob mladších 18 let nosit na sjezdovce helmu, která splňuje standardy a homologaci upravenou ve zvláštním předpise. V případě porušení nařízení bude možné uložit pokutu od 100 do 150 eur.

 

REKLAMA

České pojišťovny už reagují

„Na situaci zareagovaly i české pojišťovny, které pojištění odpovědnosti nabízejí klientům standardně jako součást cestovního pojištění nebo jako součást pojištění majetku či nemovitost,” uvádí Jakobová s tím, že ve druhém případě jsou pojištěni všichni členové dané domácnosti. Pojištění lze sjednat i jako samostatný produkt. „Pojišťovny pro klienty připravily nebo připravují potvrzení v angličtině o uzavřeném pojištění, pokud odpovídá požadavkům italské vyhlášky,” dodává. Důležité je zmínit, že územní rozsah takového pojištění musí zahrnout Itálii (v praxi jde o rozsah Evropa). Pojištění odpovědnosti si také budete moci koupit  přímo na místě ke skipasu.

Pojištění odpovědnosti už znáte odjinud

Pojištění odpovědnosti za újmu v občanském životě, lidově řečeno „pojistka na blbost“, není neznámé pojištění. Nejčastěji se sjednává s pojištěním domácnosti a vztahuje se obvykle na všechny osoby žijící s pojištěným v dané domácnosti, včetně domácích mazlíčků. Je účinné v situacích, kdy svojí nepozorností anebo nedbalostí způsobíte škodu (újmu na zdraví, majetku aj.) jiné osobě, a zároveň vám vzniká odpovědnost takovou škodu uhradit: prasklá hadice pračky, myčky i WC může vytopit souseda, váš pes nešťastnou náhodou pokouše cizí osobu, na kole způsobíte dopravní nehodu anebo rychlou jízdou na lyžích, snowboardu či saních způsobíte na sjezdovce pád se zraněním někoho jiného. Takové škody včetně nákladů na právní obhajobu v případném soudním řízení se mohou vyšplhat na stovky tisíc i několik milionů korun.

Pojištění nenechte na náhodu

„Pojištění odpovědnosti může mít mnoho podob a vždy je třeba řádně nastudovat pojistné podmínky dané pojišťovny,” radí Jakobová z FinGO.cz. Dávejte pozor nejenom na ceny, ale všímejte si i podmínek a benefitů jednotlivých pojišťoven. Pomoci vám případně může i poradce, který vám navíc bude radit i při řešení pojistných událostí.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Pojištění a válka: co by se plnilo a co ne?

Není tajemstvím, že pojišťovny uplatňují výluky. Tedy, v pojistných podmínkách vyjmenovávají situace, při kterých by bylo plnění pojišťovny zamítnuto. Má se za to, že mezi takové výluky patří i různé extrémní situace jako jsou škody vzniklé následkem válek, vzpoury, povstání, stávek, terorismu, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2022

Podpojištění nemovitosti a jeho nástrahy

Optimisté odhadují, že ze všech majetkových smluv je jich v pojišťovnictví polovina podpojištěná. Pesimisté pak k tomu dodávají, že podpojištěných je kolem 80 procent smluv. S tím, jak se v poslední době zvyšovaly ceny stavebního materiálu, nabývá téma podpojištění další rozměr. Na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2022

Rozhovor: Penzijku bude první pilíř dominovat ještě dvě až tři generace

Demografický vývoj, který zvyšuje podíl lidí důchodového věku, je klíčovým argumentem pro neodkladné řešení důchodové reformy. Jak v rozhovoru pro Investujeme.cz upozornil Pavel Vaněk, ředitele penzí a investic ve finanční skupině UNIQA, nad změnou penzijního systému by měla panovat široká shoda napříč politickým […]

Text: Milan Vodička

Foto: Uniqua

07. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.