Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

MPSV chystá změnu v příspěvku na péči

Investice 23.05.2018 | 16:11 1 Komentář

Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová po dnešním jednání vlády sdělila, že Ministerstvo práce a sociálních věcí do konce roku připraví vládní návrh, který zásadně upraví příspěvek na péči. Návrh musí být komplexní a nesmí řešit pouze příspěvek pro lidi s nejtěžším stupněm postižení, tak jak to navrhovala vládou zamítnutá senátorská novela.

„Připravujeme úpravu celého hodnocení a ohodnocení nejenom čtvrtého, ale i třetího a druhého stupně postižení. Chceme také, aby klienti větší část příspěvku používali hlavně na čerpání sociálních služeb a nedocházelo k tomu, že část peněz rodiny postižených využívají k sanování svých rodinných rozpočtů,“ uvedla ministryně Němcová.

Novela by měla řešit celkovou revizi dávek, tedy i dávky v hmotné nouzi či dávky na mobilitu. Senátory navrhované jednostranné navýšení u čtvrtého stupně postižení o šest tisíc korun by také podle ministryně znamenalo, že postižení s nižším stupněm by zahltili posudkové lékaře s žádostmi o přehodnocení stupně závislosti. Navíc by šlo o celkové navýšení výdajů o dvě miliardy, se kterými nyní ministerstvo práce a sociálních věcí nedisponuje.

Senátorská novela nic neřeší. Jsem připravena vypracovat a předložit komplexní návrh, který zahrne lidi nejenom čtvrtého, ale i třetího a druhého stupně. Ten chci svázat s úpravou posudkové služby a dalších dávek. Zároveň se budu snažit zajistit, aby klienti větší část z příspěvků používali na čerpáním sociálních služeb a nedocházelo ke zneužívání dávek,“ doplnila Němcová.

Jeden komentář: “MPSV chystá změnu v příspěvku na péči”

  1. ilona napsal:

    od kdy se zacne vyplacet zvyseny prispevek na peci v ctvrtem stupni zavislosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.