CZK/€ 24.740 -0,75%

CZK/$ 23.825 -0,54%

CZK/£ 29.064 -0,56%

CZK/CHF 23.823 -0,84%

26. 01. 2022

0 komentářů

MONETA zlepšila svou pozici v Bloomberg indexu genderové rovnosti, do hodnocení se dostala jako jediná z celé ČR

 

Dlouhodobě nízká nerovnost v odměňování mužů a žen, inkluzivní kultura, důsledná prevence a politika v případě sexuálního obtěžování nebo rozvojový program pro talentované ženy. To jsou hlavní důvody úspěchu Skupiny MONETA v prestižním Indexu genderovém rovnosti společnosti Bloomberg. Banka se do exkluzivního výběru mezi 418 společností světa dostala již potřetí za sebou, výrazně zlepšila své hodnocení a v Indexu stále zůstává jedinou českou firmou. 

Průměrnou nerovnost v odměňování mužů a žen – takzvaný pay gap, který banka reportovala v roce 2021, se v rámci celé Skupiny MONETA podařilo snížit na 2,79 % oproti 5,19 % v roce 2020. V zemích Evropské unie se přitom tento nepoměr pohybuje na úrovni 14,1 %. To znamená, že každá žena vydělá průměrně 86 centů na jedno euro vydělané mužem. V Česku je to dokonce 18,9 procenta, což z České republiky z tohoto hlediska činí pátou nejhorší zemi unijního celku.

„Spravedlivé odměňování, poměrné zastoupení žen ve vedení banky a podpora jejich profesního růstu je pro nás logickou a strategickou prioritou. Jsem opravdu velmi rád, že se nám podařilo v Monetě před třemi lety tento trend úspěšně nastartovat a hodláme v něm i nadále důsledně pokračovat. Genderová rovnost není bojem žen proti mužům, ale příležitost vytěžit z lidského potenciálu maximum pro úspěch, ze kterého může na konci dne těžit celá společnost,“ prohlásil v této souvislosti generální ředitel a předseda představenstva Tomáš Spurný.

Kromě politiky spravedlivého odměňování se MONETA do Indexu dostala i díky své podpoře žen/podnikatelek, kterým již druhým rokem ve spolupráci s EGAP nabízí unikátní podnikatelský úvěr pouze pro ženy, vysoké míře zastoupení žen ve středním a vyšším managementu banky včetně pozic v oblasti IT nebo Risku a uceleným balíčkem péče o zaměstnance, navracející se z rodičovské dovolené. V celkovém procentuálním hodnocení na škále od jednoho do sta maximálně možných se MONETA meziročně zlepšila o 11,3 procentního bodu, když z úrovně 71,33 %, dosažených v roce 2020, vzrostla na aktuálních 82,63 procenta. Průměrná hodnota všech společností zařazených do indexu z finančního sektoru je na 72,69 %, celkové průměrné skóre všech 418 společností je 71,11 %. Skupina MONETA tím prokázala, že v otázkách diverzity a inkluze obstojí i v mezinárodním srovnání.

„Zařazení do Indexu Bloomberg jsme si zasloužili mimo jiné i kvůli míře zastoupení žen mezi našimi zaměstnanci. Z celkového počtu přes 3 000 zaměstnanců představují 65 procent dámy, z toho téměř 40 procent z nich působí v seniorním a skoro 50 procent ve středním a nižším managementu firmy. V rámci naší strategie diverzity se zaměřujeme i na profesní růst žen, proto jsme velmi hrdí na to, že z celkové počtu povýšených zaměstnanců téměř 60 procent tvořily ženy,“ dodala ředitelka HR Skupiny MONETA Klára Escobar.

REKLAMA

Aby mohly společnosti usilovat o zahrnutí do Indexu genderové rovnosti, musí zveřejňovat relevantní data poskytující komplexní vhled do jejich aktivit a investic v oblasti genderové rovnosti na pracovištích i v komunitách, kde působí. Globálně stanovaná měřítka společnosti Bloomberg poté na základě těchto informací porovnává rovnost žen a mužů napříč pěti pilíři: ženy ve vedení a rozvoj talentů, rovné odměňování žen a mužů, inkluzivní kultura, prevence a zásady proti sexuálního obtěžování a pro-ženská značka. Údaje o tom, jak firmy přistupují k rovnosti pohlaví, mimo jiné rozšiřují spektrum environmentálních, sociálních a správních údajů dostupných pro investory.

Banka zřídila již v roce 2020 vlastní kontrolní a poradní orgán představenstva nazvaný MON FAIR, který dohlíží na genderovou vyváženost ve firmě, na rovné oddělování mužů a žen pracujících na stejných pozicích, diverzitu mezi zaměstnanci nebo na inkluzi hendikepovaných. Na základě aktivit této komise vyplácí například MONETA rodičům z řad svých zaměstnanců finanční příspěvky na náklady spojené s hlídáním dětí či s financováním předškolních zařízení.

Bloomberg Gender-Equality Index hodnotí chování v oblasti genderové rovnosti společnosti ze 45 zemí a regionů celého světa. V letošním roce aspirovalo na zařazení do Indexu celkem 550 společností, včetně zástupců například z Kolumbie, Peru nebo Pákistánu. Společnost Bloomberg nakonec do Indexu pro rok 2022 zařadila 418 společností z jedenácti byznys sektorů z celkem 45 zemí světa a regionů. MONETA do něj byla poprvé zařazena v roce 2020, doposud zůstává vůbec jedinou společností z České republiky, která v indexu figuruje.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Už je tady zase! Zlatý rubl

Je to horší než rozzuřené jo-jo, je to horší než nejhorší hity osmdesátých let a dokonce je to horší než bumerang. Pověst o zlatém rublu je zpět. Znovu uráží dobrý vkus posluchačů, tahá uši ekonomů a vyvolává nadšení fandů.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

Průměrný český investor za první tři měsíce letošního roku odepsal téměř 5 %

Finanční trhy výrazně pocítily v prvním čtvrtletí 2022 dopady globálně se zpřísňující měnové politiky a válečného konfliktu na Ukrajině. Podle Indexu českého investora CII750 podílové fondy ve výsledku odepsaly téměř 5 %. Průměrný český investor tak ztratil velkou část dosažených zisků z předchozího roku, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

20. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.