CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

26. 01. 2022

0 komentářů

MONETA zlepšila svou pozici v Bloomberg indexu genderové rovnosti, do hodnocení se dostala jako jediná z celé ČR

 

Dlouhodobě nízká nerovnost v odměňování mužů a žen, inkluzivní kultura, důsledná prevence a politika v případě sexuálního obtěžování nebo rozvojový program pro talentované ženy. To jsou hlavní důvody úspěchu Skupiny MONETA v prestižním Indexu genderovém rovnosti společnosti Bloomberg. Banka se do exkluzivního výběru mezi 418 společností světa dostala již potřetí za sebou, výrazně zlepšila své hodnocení a v Indexu stále zůstává jedinou českou firmou.

Loading



 

Průměrnou nerovnost v odměňování mužů a žen – takzvaný pay gap, který banka reportovala v roce 2021, se v rámci celé Skupiny MONETA podařilo snížit na 2,79 % oproti 5,19 % v roce 2020. V zemích Evropské unie se přitom tento nepoměr pohybuje na úrovni 14,1 %. To znamená, že každá žena vydělá průměrně 86 centů na jedno euro vydělané mužem. V Česku je to dokonce 18,9 procenta, což z České republiky z tohoto hlediska činí pátou nejhorší zemi unijního celku.

„Spravedlivé odměňování, poměrné zastoupení žen ve vedení banky a podpora jejich profesního růstu je pro nás logickou a strategickou prioritou. Jsem opravdu velmi rád, že se nám podařilo v Monetě před třemi lety tento trend úspěšně nastartovat a hodláme v něm i nadále důsledně pokračovat. Genderová rovnost není bojem žen proti mužům, ale příležitost vytěžit z lidského potenciálu maximum pro úspěch, ze kterého může na konci dne těžit celá společnost,“ prohlásil v této souvislosti generální ředitel a předseda představenstva Tomáš Spurný.

Kromě politiky spravedlivého odměňování se MONETA do Indexu dostala i díky své podpoře žen/podnikatelek, kterým již druhým rokem ve spolupráci s EGAP nabízí unikátní podnikatelský úvěr pouze pro ženy, vysoké míře zastoupení žen ve středním a vyšším managementu banky včetně pozic v oblasti IT nebo Risku a uceleným balíčkem péče o zaměstnance, navracející se z rodičovské dovolené. V celkovém procentuálním hodnocení na škále od jednoho do sta maximálně možných se MONETA meziročně zlepšila o 11,3 procentního bodu, když z úrovně 71,33 %, dosažených v roce 2020, vzrostla na aktuálních 82,63 procenta. Průměrná hodnota všech společností zařazených do indexu z finančního sektoru je na 72,69 %, celkové průměrné skóre všech 418 společností je 71,11 %. Skupina MONETA tím prokázala, že v otázkách diverzity a inkluze obstojí i v mezinárodním srovnání.

„Zařazení do Indexu Bloomberg jsme si zasloužili mimo jiné i kvůli míře zastoupení žen mezi našimi zaměstnanci. Z celkového počtu přes 3 000 zaměstnanců představují 65 procent dámy, z toho téměř 40 procent z nich působí v seniorním a skoro 50 procent ve středním a nižším managementu firmy. V rámci naší strategie diverzity se zaměřujeme i na profesní růst žen, proto jsme velmi hrdí na to, že z celkové počtu povýšených zaměstnanců téměř 60 procent tvořily ženy,“ dodala ředitelka HR Skupiny MONETA Klára Escobar.

REKLAMA

Aby mohly společnosti usilovat o zahrnutí do Indexu genderové rovnosti, musí zveřejňovat relevantní data poskytující komplexní vhled do jejich aktivit a investic v oblasti genderové rovnosti na pracovištích i v komunitách, kde působí. Globálně stanovaná měřítka společnosti Bloomberg poté na základě těchto informací porovnává rovnost žen a mužů napříč pěti pilíři: ženy ve vedení a rozvoj talentů, rovné odměňování žen a mužů, inkluzivní kultura, prevence a zásady proti sexuálního obtěžování a pro-ženská značka. Údaje o tom, jak firmy přistupují k rovnosti pohlaví, mimo jiné rozšiřují spektrum environmentálních, sociálních a správních údajů dostupných pro investory.

Banka zřídila již v roce 2020 vlastní kontrolní a poradní orgán představenstva nazvaný MON FAIR, který dohlíží na genderovou vyváženost ve firmě, na rovné oddělování mužů a žen pracujících na stejných pozicích, diverzitu mezi zaměstnanci nebo na inkluzi hendikepovaných. Na základě aktivit této komise vyplácí například MONETA rodičům z řad svých zaměstnanců finanční příspěvky na náklady spojené s hlídáním dětí či s financováním předškolních zařízení.

Bloomberg Gender-Equality Index hodnotí chování v oblasti genderové rovnosti společnosti ze 45 zemí a regionů celého světa. V letošním roce aspirovalo na zařazení do Indexu celkem 550 společností, včetně zástupců například z Kolumbie, Peru nebo Pákistánu. Společnost Bloomberg nakonec do Indexu pro rok 2022 zařadila 418 společností z jedenácti byznys sektorů z celkem 45 zemí světa a regionů. MONETA do něj byla poprvé zařazena v roce 2020, doposud zůstává vůbec jedinou společností z České republiky, která v indexu figuruje.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

„Zelené akcie“ doplácejí na vysoké úrokové sazby

Zelené akcie čelí zvýšenému tlaku už od chvíle, kdy se po příchodu vakcín proti covidu zotavily komodity a následně vzrostla inflace na nejvyšší úroveň od 70. let. Letošní rok jim měl přinést úlevu. Na jeho počátku promítal trh do cen očekávaný značný pokles sazeb (počítalo se, že Fed […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *