CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

08. 08. 2012

0 komentářů

M&M Reality: Povodně z roku 2002 mají na cenu nemovitostí vliv jen výjimečně

 


 

Všeobecně během jakýchkoli povodní klesá poptávka po lokalitách v blízkosti řek. „Lidé si začali uvědomovat rizika zátopových oblastí. Dříve chtěla spousta lidí bydlet u řek, dnes už zde spíše nakupují rekreační objekty. Velké rodinné domy mají raději na kopcích a dál od vody,“ vysvětlil Miroslav Jonáš, jednatel společnosti M&M Reality.

Po povodních nebyla v zátopových oblastech poptávka po nemovitostech v podstatě žádná. Lidé se těmto lokalitám jednoduše vyhýbali. Dnes už je situace jiná, nemovitosti v zátopových oblastech nekupují pouze lidé, kterých se povodně bezprostředně dotkly. Pro většinu poptávajících je ale dobrá dostupnost a atraktivita lokality důležitější.

Někteří lidé však při výběru nemovitosti stále studují povodňové mapy, a pokud se jdou na nemovitost podívat, dopředu vědí, zda v dané lokalitě voda byla nebo ne. „Mám zkušenost z Neratovic s prodejem rodinného domu, kdy přišel pán a přesně věděl, ve kterých ulicích voda byla a ve kterých ne. Potom si vybral jeden z domů i kvůli tomu, že v ulici, v níž nemovitost stojí, nikdy voda nebyla,“ uvedl Miroslav Jonáš.

Trochu jiná situace je v Praze. Například do Karlína přišla voda poměrně pomalu a lidem, kteří bydleli od prvního patra výš, bylo v podstatě jedno, že mají vytopené sklepy. „Poptávka po pražských lokalitách v povodňových zónách se příliš nezměnila. I Pražané ale povodňové mapy sledují. Zajímají je především lokality jako Holešovice, Karlín, Braník, Modřany a Radotín. Pokud ale chtějí byt v centru, povodňové mapy neřeší,“ dodal Miroslav Jonáš.

Zájem o informace z povodňových map postupem času zaniká. Spousta lidí například spoléhá na to, že díky protipovodňovým zábranám je situace vyřešená. Ceny bytů jsou tak v záplavových oblastech srovnatelné s ostatními lokalitami.

REKLAMA

Pro ty, kteří mají z nebezpečí povodní stále obavy, jsou řešením nové domy na pilotech. Tyto domy jsou určeny k výstavbě na pozemcích v zátopových oblastech. Robustní železobetonová nosná konstrukce je opláštěna nenosnými obvodovými stěnami formou dřevostavby, která tvoří ucelený systém domu. Výška rodinného domu je navrhována s ohledem na povodňové nebezpečí a okolní terén. Záruční doba je 30 let a pojišťovny jsou ochotny stavby PREFA DŘEVOSTAVBY v zátopových oblastech dokonce i pojišťovat.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Hnízdo s penězi - bankovky - USD - americký dolar

Akcie: Hodnota vs. cena

Jediný logický způsob investování je ten, kdy to, co platíme (cena), je menší než to, co za to dostáváme (hodnota). Toto pravidlo by mělo být univerzální a mělo by platit pro všechny typy investic, nejen pro ty akciové.

Text: Daniel Gladiš

16. 10. 2018

Poroste hodnota vašich akcií?

Jako investoři si dáváme velký pozor na nákupní cenu našich akcií. Druhým důležitým faktorem je změna hodnoty v čase – tedy růst. Určitě zaujme i investory, kteří vyhledávají „value“ akcie.

Text: Jan Dvořák

11. 09. 2015

Nekupujte za 15 to, co má hodnotu 10!

Jasně, máte pravdu – je to naprosto jasné. Kdo by kupoval něco za 15, když to má hodnotu 10. Jenomže právě tady je prubířský kámen, který oddělí úspěšné investory od laiků…

Text: Jan Dvořák

02. 09. 2015


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.