Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Mistrovství světa v hokeji – když Češi hrají, platební karty mlčí

Banky Equa bank 14.05.2015 | 14:43 0 Komentářů

Mistrovstvím světa v hokeji žije celý národ. Zápasy českých reprezentantů zasahují i do oblastí, kde to asi málokdo čeká. Utkání na hokejovém šampionátu mají zásadní vliv třeba na používání platebních karet. Například během utkání České reprezentace nastává „karetní ticho“ a počet plateb kartou se v celé zemi sníží téměř o čtvrtinu (23 %).

Pokud v době zápasu českého týmu někdo platební kartu přeci jen použije, jsou to většinou ženy, které využívají „hokejového zaneprázdnění“ svého partnera a jdou s kamarádkou na kávu nebo si koupit něco hezkého. Ale i v případě žen jsou platební transakce v čase hokejového utkání méně časté než obvykle. 

„Dramatický útlum v počtu plateb během utkání dokazuje, jak velké množství Čechů fandí našim hokejistům. Zvrat v počtu karetních transakcí ihned po skončení zápasu naopak potvrzuje, že jsme hokejový národ, který dokáže slavit vítězství i zapíjet žal z prohry,“ říká Tomáš Veselý, ředitel oddělení depozitních produktů Equa bank.

Češi během mistrovství utrácejí více

Do půl hodiny po skončení utkání je situace zcela opačná. Platby kartou opět strmě rostou. Češi navíc umí nejen mohutně oslavit vítězství, ale i zapít neúspěch. Například po prohře se Švédy se v restauračních zařízeních zvýšila průměrná výše platby na 494 korun.  Po zápase s Kanadou dokonce o 14 %. Během celého šampionátu se pak počet plateb kartou v restauracích a barech pohybuje nad dlouhodobým průměrem. 

 „Většina provozovatelů restauračních zařízení má platební terminály, které podporují bezkontaktní karty a zároveň je na trhu téměř 7 miliónů bezkontaktních karet. Tento fakt společně s průměrnou útratou do 500 korun jsou příhodnými podmínkami pro nadprůměrné počty plateb kartou během hokejového mistrovství,“ vysvětluje Tomáš Veselý.

Více výběrů z bankomatů a více plateb u sázkových kanceláří 

Zajímavá jsou i čísla týkající se výběru peněz z bankomatu. Jsou-li čeští hráči na ledě, bankomaty odpočívají. Během utkání klesá významně počet výběrů, až o 26 %. Zcela jiná situace nastává před a po utkání. V této době je počet výběrů významně větší oproti běžnému dni. 

Dalším fenoménem hokejového mistrovství jsou sázky. U sázkových kanceláří se výrazně zvýšil počet plateb kartou. Nejvyšší sázka placená kartou před zápasem se Švédy byla ve výši 75 000 korun, druhá nejvyšší pak činila 50 000 korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.