Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Míra nezaměstnanosti je nejnižší od července 1996

Banky 08.06.2018 | 10:01 0 Komentářů

Podíl nezaměstnaných osob v ČR na populaci ve věku 15 – 65 let v květnu klesl o 0,2 p.b. na 3,0 %, což je v souladu s naším odhadem i odhadem trhu. Celkový počet uchazečů o zaměstnání klesl o 5,4 % na 229 632 a počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 6,0 % na 283 243. Před rokem byla míra nezaměstnanosti na úrovni 4,1 %. Podle našich propočtů sezónně očištěná míra nezaměstnanosti v současnosti činí 3,2 %. Na jedno volné pracovní místo připadá 0,8 uchazeče, což je nové historické minimum. 

Sezónní faktory jsou v téměř plné síle, jelikož stlačily současnou míru nezaměstnanosti pod tu sezóně očištěnou. Ty přetrvají až do podzimních měsíců, kdy se míra nezaměstnanosti podle našeho odhadu bude držet pod 3% hranicí. Na druhou stranu jsou firmy stále pod větším tlakem na zvýšení mezd. Ty v prvním čtvrtletí vzrostly o 8,6 % r/r nominálně. Vzhledem k vývoji na trhu práce se tyto tlaky ještě zintenzivní a i ve druhém čtvrtletí bychom mohli vidět velice výraznou dynamiku růstu mezd. To potvrzuje i dubnový konjunkturální průzkum ČSÚ, který uvádí, že přes 35 % firem uvedlo nedostatek zaměstnanců jako hlavní bariéru k další expanzi, což je mezičtvrtletně o 1,4 p.b. více. Nezaměstnanost bude i nadále kontinuálně klesat navzdory zpomalení ekonomického růstu s výjimkou července, kdy na úřady práce dorazí čerství absolventi.

Meziměsíční snížení míry nezaměstnanosti bylo způsobeno zejména poklesem frikční (krátkodobé) nezaměstnanosti o více než 8 tisíc.  Významně klesla také dlouhodobá nezaměstnanost o téměř 4 tis. V současnosti dlouhodobě nezaměstnaní tvoří 34 % všech nezaměstnaných. Nezaměstnanost také poklesla ve všech věkových kategoriích kromě kategorie nad 65 let, která se meziměsíčně nezměnila. Struktura volných míst má stále stejnou dynamiku. Největší sháňka je po montérech a operátorech strojů (82 tis.) a pomocné pracovní síle (73 tis.). Nejvíce nedostatkem zaměstnanců pak trpí zpracovatelský průmysl (62 tis.).

Tisková zpráva Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.