Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Ministryně Michaela Marksová jednala s Radou seniorů ČR nejen o valorizaci důchodů

V pátek 16. května se ministryně práce již poněkolikáté sešla se zástupci Rady seniorů ČR. Na programu jednání byla valorizace penzí, minimální starobní důchody a posílení sociální ochrany osamělých seniorů z nájemních bytů. Na setkání bylo též potvrzeno, že se předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes stane členem odborné komise pro důchodovou reformu. 

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce prosadit vyšší důchody od ledna příštího roku. Penze mají v průměru vzrůst o 205 korun. „Tato částka je pro mě naprosté minimum. Uvítala bych významnější nárůst penzí. Více nám bohužel neumožňuje státní rozpočet a ministerstvo financí,“ řekla na jednání ministryně Marksová. O valorizaci penzí se píše podrobněji v této tiskové zprávě.

Vedení Rady seniorů navrhuje zvýšení o 284 korun. „Reálná kupní síla klesá čtyři roky. Chceme důchodcům tento pokles vykompenzovat,“ uvedl předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes.

Na jednání bylo potvrzeno, že za Radu seniorů se právě její předseda stane jedním z členů odborné komise pro důchodovou reformu (tzv. Potůčkovy komise). Zástupci Rady na závěr ocenili vstřícnost k jednání. „Ceníme si toho, že ve všech bodech, které jsme měli na programu, došlo mezi námi a paní ministryní k dohodě,“ uvedl Zdeněk Pernes. „Víc než předchozí vlády budeme jednat s Radou vlády pro seniory a s dalšími organizacemi, které pomáhají důchodcům,“ přislíbila ministryně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.