Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Ministerstvo financí ve své čerstvé prognóze snížilo výhled růstu české ekonomiky

Makro 29.07.2016 | 16:51 0 Komentářů

Ministerstvo zároveň konstatuje, že rizika prognózy jsou vzhledem ke globálním faktorů, v čele s nejistotami spojenými s Brexitem, vychýlena směrem dolů. Revizi výhledu HDP směrem dolů, stejně jako akcent negativních rizik, vnímám coby realistický pohled.

Nicméně, zatímco výhled růstu reálného HDP byl pro letošní i příští rok oproti dubnové prognóze snížen, tak čerstvá prognóza již pracuje s revidovanými údaji o výkonu ekonomiky za předchozí roky, tak jak je dodal Český statistický úřad.

Dle revidovaných údajů ČSÚ si česká ekonomika vedla lépe, než se původně soudilo, a nominální HDP byl v roce 2015 o nějakých 83 miliard korun vyšší, než s čím ministerstvo počítalo ve své dubnové prognóze.

Navzdory snížení výhledu růstu reálného HDP tak nová prognóza pro roky 2016 a 2017 počítá s vyšším objemem nominálního HDP, než tomu bylo před třemi měsíci.

Jinými slovy: předpoklad mírně slabšího růstu reálného HDP asi z pohledu ministerstva nebude mít žádné zásadní dopady na hodnocení celkového makroekonomického prostředí, v jehož rámci se vyvíjejí veřejné finance České republiky.

Brexit je v čerstvé prognóze uveden v čele výčtu negativních faktorů, jimž může česká ekonomika v dohledné době čelit. Mezi další rizika patří hospodářský vývoj v Číně a situace v evropských bankách. Osobně vnímám otázky spojené s odchodem Spojeného království z EU jako skutečně významný zdroj nejistoty a obávám se, že růst české ekonomiky, tj. růst reálného HDP, zpomalí v letošním a příštím roce v průměru ke dvěma procentům. Nicméně, zde lze skutečně sestavit větší množství scénářů, jež se mohou lišit mírou pesimismu či optimismu, a všechny tyto scénáře lze dobře zargumentovat. Brexit prostě představuje významný zdroj nejistot pro celou Evropu a o to zajímavější bude sledovat hospodářský vývoj v letošním druhém pololetí, tedy data jak z české ekonomiky, tak ze západoevropských ekonomik v čele s Velkou Británií.

Nicméně, osobně též pracuji s předpokladem, že dopady Brexitu na hospodářský výkon kontinentální Evropy nebudou dramatické a sdílím názor prezentovaný v prognóze Ministerstva financí, že spotřeba domácností v české ekonomice vykáže letos velmi silný růst, a že si udrží solidní dynamiku i v roce 2017, tedy že bude hlavním tahounem hospodářské růstu.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.