Středa 22. září. Svátek má Darina.

Mince připomene 100. výročí založení Československého červeného kříže

Česká národní banka vydává letošní první stříbrnou minci. Ta připomíná 100 let od založení Československého červeného kříže. Pamětní mince v nominální hodnotě 200 korun bude k dostání od 6. února 2019.

Do oběhu se dostane 5 900 kusů v běžném a 9 200 kusů ve špičkovém (proof) provedení, které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Výtvarné pojetí mince je dílem medailéra Asamata Baltaeva.

Československý červený kříž vznikl během prvních únorových dní roku 1919. Zakládající schůzka sociálních pracovníků se konala 1. února 1919 v pražském Obecním domě, poté byla vyslána delegace k prezidentovi T. G. Masarykovi s žádostí o souhlas k založení této organizace. Dne 6. února 1919 prezident souhlasil a pověřil svou dceru Alici Masarykovou, aby při ustavení Československého červeného kříže poskytla všestrannou pomoc. Alice Masaryková se poté stala i první předsedkyní této organizace. Mezinárodním výborem v Ženevě byl Československý červený kříž uznán 1. prosince 1920.

Na lícní straně mince je vyobrazen kříž, v jehož středu jsou stylizovaná heraldická zvířata z velkého státního znaku. Její obvod kopíruje nápis ČESKÁ REPUBLIKA a označení nominální hodnoty mince. Rubová strana dvousetkoruny odpovídá svou základní kompozicí lícní straně. Plocha kříže je vyplněna citacemi sedmi základních principů Červeného kříže a Červeného půlměsíce, kterými jsou humanita, nestrannost, neutralita, nezávislost, dobrovolnost, jednota a světovost. Uprostřed je kříž překryt částečným emblémem Československého červeného kříže. Po obvodu mince je text ČESKOSLOVENSKÝ ČERVENÝ KŘÍŽ.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je obvykle vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Mince s motivem Československého červeného kříže je v pořadí 13. pamětní stříbrnou dvousetkorunou, která je součástí emisního plánu ČNB na léta 2016–2020. Druhou letošní stříbrnou minci vydá ČNB v březnu u příležitosti 150. výročí narození českého antropologa Aleše Hrdličky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.