Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Mikroskop, skalpely… aneb Den České mincovny

Investice 13.05.2015 | 13:24 0 Komentářů

Ražba mincí, rytí do sádrových odlitků, „proofování“ (nejvyšší kvalita ve vysokém lesku) razidel…. To vše si včera na Dni České mincovny vyzkoušeli návštěvníci pražského Poštovního muzea. Česká mincovna zde spolu s muzeem a jabloneckou Vyšší odbornou školou pořádala workshop, na němž se lidé „vlastnoručně“ seznámili s procesem výroby mincí a medailí. Mincovna v muzeu vystavuje své pamětní medaile v rámci výstavy děl Oldřicha Kulhánka, které ve spolupráci s tímto špičkovým českým grafikem vydala v letech 2010 až 2015. Po jeho úmrtí v započatém díle pokračuje jeho dcera Klára Melichová. (Tisková zpráva: Česká mincovna)

Akce byla pojata jako praktický workshop a mincovna do Prahy přivezla pro tuto příležitost odborníky, studenty, stroje a různé pomůcky. „Na ražbu mincí a medailí se dnes používají moderní lisovací stroje velkých rozměrů, které jsou pevnou součástí výrobního provozu. Aby si dnes mohli zájemci opravdu mince vyrazit, tak jsme přivezli starý ruční lis. Je to v podstatě dřevěná stolička, do které se upevní razidla a samotná mince se vyrazí úderem kladiva,“ uvádí Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny. 

Zájemci si za asistence studentů jablonecké medailérské školy vyzkoušeli rytí písma do předem připravených sádrových modelů. „Je to základ, kterým si u nás projde každý student. Písmo je potřeba vyrýt tak, aby pak šlo dobře odlít do pozitivního sádrového modelu. Konstatuji, že dnes jsem zde viděl několik adeptů, kteří by se u nás na škole neztratili,“ řekl Josef Oplištil z jablonecké SUPŠ a VOŠ, která vychovává novou generaci úspěšných medailérů. 

Mezi nejtěžší „disciplíny“ patřilo leštění razidel pomocí brusných past a rytí reliéfů medailí pod mikroskopem. Podobnou akci s praktickou ukázkou tvorby mincí v Praze organizuje mincovna poprvé. „Účast nás mile překvapila, přišli mladší i starší lidé, ale i rodiče s dětmi. Je vidět, že toto téma zajímá všechny generace, což nás těší,“ uvedl Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.