Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Michaile, cos to provedl?

Investice 25.08.2015 | 13:56 0 Komentářů

Tušil Michail Gorbačov, co spustí, když otevře stavidla? Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov možná částečné uvolnění kontroly předpokládal, když v roce 1986 odhalil dva pilíře své politiky, tedy glasnosť a perestrojku, od kterých si sliboval demonstraci úspěchů svého režimu. To, že však dojde ke ztrátě celého impéria a rozpadu Sovětského svazu, mu však na mysl zcela určitě nepřišlo.

Ve stejném roce, kdy katastrofa v Černobylu odhalila první vážné trhliny režimu, se nechal Gorbačov zlákat do náruče omezené tržní reformy a demokracie. „Otevřenost“ a „rekonstrukce“ se staly oprátkou, v níž Gorbačov visel tím nejpotupnějším způsobem, když 25. prosince 1991 předal moc Borisi Jelcinovi.

Nyní se podívejme o téměř 25 let dál na množství států a národů s odlišnými a často protichůdnými zájmy, které se táhnou od Slovinska na západě až po Ukrajinu a Rusko (alespoň po Ural) na východě. Zahrňme do toho ještě Kazachstán, Turkmenistán a Sibiřskou Rus a najednou tu máme prostor pokrývající téměř polovinu pevniny.

I přes jasné náboženské, kulturní a socioekonomické rozdíly, kterými se tento region vyznačuje, je zde díky globalizaci posledních 25 let určitá tendence spojovat střední a východní Evropu do jednoho, sice možná ne homogenního celku, který by však mohl fungovat jedním směrem a sledovat podobné cíle.

Vzhledem ke konfliktu na Ukrajině, válce, která probíhá na jižní hranici Turecka, a řadě dalších problematických míst v celém regionu, je to poněkud podivný závěr, avšak nový čínský projekt „Hedvábné stezky“ má v úmyslu věci měnit.

Jak už podotkl hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen, Čína má v plánu propojit svou západní část až s italskými Benátkami v Itálii a Hornským mysem v Africe. To znamená, že pokud střední a východní Evropa dokážou alespoň trochu spolupracovat, mohou se ocitnout přímo u zlatého dolu.

V příštích dvou týdnech se podíváme na to, jak to v tomto regionu vypadá. Od geopolitických pohnutek týkajících se celého regionu, až po jednotlivé ekonomiky, jako je Turecko, Polsko, Turkmenistán a Kazachstán, se pokusíme představit odborný pohled Saxo Bank i externích analytiků a poskytnout pravdivé informace o tom, co je skutečně důležité pro obchodníky na makro i mikro úrovni.

Budeme samozřejmě mluvit o Rusku, ale zabývat se budeme i Českou republikou, Maďarskem, Srbskem a Řeckem. Podíváme se podrobně na každou třídu aktiv od forexu po obligace, od akcií po komodity.

Náš kontrolní seznam je připravený. Doufáme, že obchodníci jak v tomto úžasně různorodém regionu, tak i po celém světě mají své seznamy připravené taktéž.

Je to tvoje dílo, Michaile. Díky za to, že jsi nám tyto možnosti otevřel.

Martin O’Rourke, šéfredaktor TradingFloor.com

Tagy saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.