CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

11. 03. 2019

0 komentářů

Mezi dvěma generacemi: otcové a matky pomáhají s technologiemi dětem i vlastním rodičům

 


 

Polovina rodičů si myslí, že jim rozvoj internetu a technologií usnadňuje rodičovství. Tři ze čtyř jsou přesvědčeni, že technologie potomky rozvíjí, například jim pomáhají hledat informace či získávat nové dovednosti. Počítají ovšem i s riziky, 80 procent rodičů dětem určuje, které stránky mohou navštěvovat. Technologie používají i starší generace, kterým pomáhají udržet kontakt s rodinou. Své děti a vnoučata prosí o pomoc, pokud se cokoliv pokazí nebo si neví rady. Zjistil to průzkum Family Online Safety Institute.

 

Rozvoj komunikačních technologií ovlivňuje nejen mladou, ale také starší generaci. „Dnešní rodiče se ocitají v pomyslném středu. Mají zodpovědnost za své děti, které musí na internetu hlídat a naučit je pravidla, jak se v online světě chovat bezpečně. A zároveň se na ně obrací jejich vlastní rodiče, kteří potřebují poradit s novými technologiemi,“ říká František Zeman, generální ředitel společnosti Algotech. Polovina rodičů si pochvaluje, že jim moderní technologie a internet usnadňují výchovu – optimismus se ovšem mírní s tím, jak jejich děti stárnou.

 

Rodiče mají víru v pozitivní dopady technologií a internetu. Věří, že mají technologie dobrý vliv na rozvoj technologických znalostí dětí (77 procent), zlepšují jejich schopnost hledat informace (71 procent), rozvíjí schopnosti potřebné pro jejich další život i kariéru (50 procent). Zároveň si ale uvědomují i negativa – ve třetině případů soudí, že se kvůli technologiím děti méně hýbou.

REKLAMA

 

Pozitiva používání mobilních telefonů podle rodičů převažují negativa, ovšem rozdíl je těsný – u 36 procent rodičů převažuje pozitivní vnímání, 31 procent vnímá spíše negativa. Oproti tomu u sociálních sítí panuje daleko větší pesimismus. Jen každý pátý si myslí, že zde pozitiva převýší negativa. Opačný názor má polovina rodičů.

 

Rodiče se snaží mít děti pod kontrolou

REKLAMA

Internet je do značné míry svět sám pro sebe a rodiče mají jen omezenou možnost zjistit, čím vším se na něm potomci zabývají – o nastavení pravidel, která určí, jaké stránky si synové a dcery prohlíží, se přesto snaží osm rodičů z deseti. Pokouší se rovněž ovlivnit čas, který s moderními technologiemi děti tráví a kde přesně si zřizují své osobní profily. Rodiče věří, že jsou to právě oni, kdo má na děti a jejich zacházení s technologiemi největší vliv. Polovina otců a matek si věří v tom, že dokáží potomky ve využívání technologií kontrolovat.

 

Rodiče se nespoléhají jen na své instinkty, ohledně nastavení pravidel aktivně hledají rady. V čtvrtině případů se obrací především na školu a na ostatní rodiče, inspiraci nachází také u svých vlastních přátel na sociálních sítích. Pokud jde o bezpečné chování na internetu, polovina rodičů věří, že děti získaly dostatek informací právě ve škole. „Právě zde by ale měli být rodiče na pozoru a potomky důkladně poučit, jak s internetem zacházet, varovat je před možnými riziky a především je vybídnout k tomu, aby je v případě potíží či obav vždy informovali,“ zdůrazňuje Zeman.

 

REKLAMA

S internetem chtějí poradit i starší příbuzní

Rodiče si obvykle pochvalují, že jim technologie zkvalitňují kontakt s rodinou, například s jejich vlastními rodiči. 57 procent jich tvrdí, že se díky nim komunikace zlepšila. I starší příbuzní si totiž osvojili zacházení s technologiemi. Osm z deseti bez problému posílá SMS zprávy, e-maily, popřípadě ke kontaktu využívá sociální média. „Starším lidem se takto otevírá svět. Nemusí se spoléhat na to, že děti a vnoučata jednou za čas přijedou na návštěvu. Moderní technologie jim umožňují pravidelný kontakt a budování vztahů, i když třeba zbytek rodiny bydlí na druhém konci státu,“ uzavírá Zeman z Algotechu. Prarodiče si kvůli vnoučatům neváhají zakládat Skype, Facetime nebo účty na sociálních sítích.

Pokud mají starší lidé s technologiemi potíže, s prosbou o řešení či vysvětlení se obrací právě na rodiče. Každý třetí rodič říká, že roli pomocníků s technologiemi pro starší příbuzné hrají spíše jejich děti.

Tisková zpráva Algotech

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Co jsou největší investiční témata letošního roku?

V roce 2024 se na investiční scéně objevují nové trendy a témata, která reflektují složitou povahu současného ekonomického prostředí a rychlého technologického pokroku. Jedním z těchto zajímavých témat je „longevity“ neboli prodlužování aktivního života. V oblasti finančního plánování se jedná o stále důležitější faktor.

Text: Filip Kučera

09. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *