Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Mezi Čechy je oproti zbytku Evropanů jen velmi málo uživatelů mobilního bankovnictví

Banky ING Bank 25.05.2015 | 14:04 0 Komentářů

Mobilní bankovnictví používá jen necelá třetina Čechů, kteří vlastní chytrý telefon nebo tablet. Ukázal to mezinárodní průzkum ING Bank. Řadí nás to ke státům s nejnižším podílem uživatelů mobilního bankovnictví ze sledovaných zemí. Nejčastěji jeho služeb užívají Nizozemci (58 %) a dále zhruba polovina Američanů a Britů. 85 % Evropanů, kteří používají mobilní bankovnictví, potvrdilo, že jim využívání služby vylepšilo možnost správy financí, konkrétně oceňovali, že mají o svých penězích lepší přehled. V USA je spokojených uživatelů dokonce 89 %.

Zatímco evropský průměr používání mobilního bankovnictví je 41 %, Češi jsou v tomto ohledu pozadu – přihlásila se k němu jen necelá třetina dotazovaných (30 %). Hůře jsou na tom už jen respondenti z Rumunska, kde mobilní bankovnictví používá dokonce jen 15 % obyvatel. Mezi evropské země s nejvyšším podílem lidí používajících mobilní bankovnictví patří Nizozemsko (58 %), Velká Británie (49 %) a Španělsko (45 %). Své finance s jeho pomocí spravuje i polovina Američanů.

 „Češi jako národ jsou novým technologiím nakloněni a rádi zkoušejí novinky v této oblasti. Je pravdou, že jde především o mladou generaci a dále poměrně omezenou a stabilní skupinu lidí, kteří tyto technologické novinky vyhledávají. Data z průzkumu ukazují, že zbytek populace zůstává konzervativní a vystačí si s ověřenými nástroji, jako je například internetové bankovnictví. Další překážkou rozšířenějšího používání mobilního bankovnictví může být i stále nedostatečné rozšíření chytrých telefonů a tabletů mezi Čechy,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank, a doplňuje: „Mobilní bankovnictví přitom umožňuje správu osobních financí prakticky odkudkoliv a kdykoliv. Například uživatelé aplikace mobilního bankovnictví ING Bank mohou nejen sledovat stav svých úspor a realizovat běžné bankovní operace, ale navíc mohou také nakupovat podílové fondy prostřednictvím ING Investic a aktivně spravovat své portfolio i na cestách.“  

Graf: Používáte mobilní bankovnictví? graf

Respondenti, kteří odpověděli ano. 

Z Evropanů, kteří mobilní aplikace bankovních domů využívají, jich 85 % potvrdilo, že jim to usnadňuje správu financí a manipulaci s nimi. Stejně spokojení jsou i čeští uživatelé, zatímco například v Lucembursku hodnotí mobilní bankovnictví pozitivně pouze 71 % dotazovaných. Naopak v Turecku a v USA je tzv. smart banking velmi oblíbený a spokojeno s ním je 94 %, resp. 89 % dotázaných.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.