Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

MetLife podpoří charitativní veřejnou cyklotour „Na kole dětem“ 250 000 Kč

Ve středu 3. června v Aši slavnostně odstartuje již šestý ročník charitativní veřejné cyklotour Na kole dětem. Peloton cyklistů vedený Josefem Zimovčákem projede Českou republikou a podle plánu by měl 13. června dorazit do cíle v Bruntálu. Desetidenní jízdy se zúčastní kromě známého velocipedisty i lékařské špičky Jan Pirk a Pavel Pafko, sedminásobný badmintonový mistr České republiky Petr Koukal, automobilový závodník Karel Loprais nebo trojnásobná mistryně světa v krasojízdě Martina Trnková. Hlavním partnerem akce je i letos pojišťovna MetLife, která Nadační fond Josefa Zimovčáka podpoří finančním darem v hodnotě 250 000 Kč a mnozí její zaměstnanci se cyklotour osobně účastní. Vybrané peníze pomohou dětem s onkologickým onemocněním. 

Populární velocipedista Josef Zimovčák se při organizování veřejné cyklotour řídí mottem „My, kdo máme štěstí, že jsme zdraví, musíme pomáhat těm, kdo ho mají méně“ a dále říká: „V České republice je ročně diagnostikováno okolo 300 dětí se závažným onkologickým onemocněním. Naše nadace pomáhá prostřednictvím charitativní cyklojízdy financovat rekondiční pobyty dětí po náročné onkologické léčbě.“

Pojišťovna Metlife je hlavním partnerem veřejné cyklotour Na kole dětem již druhým rokem. „Pomáhat dětem nám přijde samozřejmé, proto hned několik aktivit Nadačního fondu Josefa Zimovčáka. Jeho projekty vnímáme díky charakteru a sportovnímu rozsahu jako velmi významnou akci českého charitativního života. Proto jsme se oproti loňsku rozhodli navýšit náš finanční dar o 100 tisíc na rovný čtvrtmilion. Mnozí naši zaměstnanci a poradci cyklotour podpoří osobně přímo ze sedla kola,“ říká Iva Musilová, marketingová manažerka MetLife pojišťovny.

Letošní cyklojízda Na kole dětem se skládá z 10 etap, celkem měří 1 358 km a protíná 365 obcí a měst. Akce je veřejně přístupná a zapojit se může každý. Cyklisté si mohou zvolit náročnost trasy podle jejího rozsahu – projet mohou napříč celou Českou republikou, nebo si vybrat pouze určitou etapu cyklojízdy.
Na kole dětem – nadační fond Josefa Zimovčáka
Na kole dětem – nadační fond Josefa Zimovčáka na podporu onkologicky nemocných dětí vznikl v roce 2010 jako benefiční součást mezinárodního sportovního projektu Na kole dětem. Cílenými aktivitami se snaží rozšířit možnosti solidarity, tolik potřebné finanční pomoci a podpory dětí v boji proti zákeřnému onemocnění. Svojí činností se především zaměřuje na sportovní aktivity a zajištění rekondičních pobytů, které usnadňují dětem a jejich rodičům překonávat traumata způsobená těžkou nemocí. Úzce spolupracuje s občanským sdružením Haima a nadačním fondem Krtek, které již řadu let podporují dětské onkologické kliniky fakultních nemocnic v Praze a v Brně.

Josef Zimovčák
Na začátku 90. let se svezl na historickém vysokém kole, a to mu změnilo (alespoň částečně) život.
A protože všechno, co dělá, dělá naplno, stal se v průběhu let nejznámějším jezdcem na tomto stroji. Začal se spolupracovníky vyrábět repliky historických kol, ale hlavě – začal lámat rekordy a naplňovat zdánlivě nesplnitelné cíle:
• je držitelem světového rekordu na 24 hodin (522,504 km, Brno, 1996)
• přejel USA od západu na východ (4356 km za 27 dnů, 1998)
• projel Tour de France v režimu profesionálů (2005)
• Giro d´Italia v režimu profesionálů (2006)
• La Vuelta v režimu profesionálů (2007)
• je desetinásobným mistrem světa na různé vzdálenosti
• v roce 2008 absolvoval RI Okna Tour 2008, kdy během 21 etap objel republiku (2840 km)
• v roce 2013 absovoval 2. polovinu Tour de France opět v režimu profesionálů (den před pelotonem)

Josef Zimovčák prostě nemůže vysoké kolo odložit. Vlastně může – když opravdu musí. V roce 2006 těsně před cílem zastavil a skončil, když se dozvěděl, že se jeden z jeho doprovodných vozů stal účastníkem dopravní nehody, při níž zahynul motocyklista. Za tento krok byl oceněn českou cenou Fair Play.
Jezdí pro radost svoji i přátel, kteří ho doprovázejí, těch, kteří se třeba jen na kousek přidají, i těch, kdo ho jen sledují, nebo kolem nichž projede.
Ani v roce 2009 nezůstal doma. Vydal se do Bruselu, kde v první polovině toho roku vlála česká vlajka na pomyslně nejvyšším stožáru. V roce 2010 založil nadační fond a poprvé uskutečnil jízdu Na kole dětem – Na bicykli deťom, aby podpořil léčbu onkologicky nemocných dětí. Jednou je nikdy, dvakrát je zvyk, říká české rčení. Aby se z pomoci stal zvyk, zorganizoval akci v červnu 2011 podruhé, nevynechal ani v letech 2012, 2013, 2014 a nyní pořádá již 6. ročník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.