Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Měny v regionu stagnují na hladinách ze včerejšího závěru

Investice 19.05.2016 | 16:41 0 Komentářů

Už druhý týden se koruna drží v úzkém pásmu 27,02–27,025 CZK/EUR. O tom, jak moc je ale ČNB přítomna devizovém trhu se svými intervencemi získáme hrubou indikaci až ze statistiky devizových rezerv, která bude zveřejněna až 7. června. Přesná data pak budou k dispozici až o měsíc později. Na trhu dnes vládla poklidná nálada. Po komentářích z úst centrálních bankéřů v posledních dnech už dnes nic dalšího nepřibylo. Ke konci měsíce je ekonomický kalendář tradičně prázdný. Jedinou výjimku tvoří konjukturální statistiky, které ale budou zveřejněny až příští týden v úterý.

Ostatní regionální měny také stagnují. Maďarský forint během dne osciloval kolem úrovně 316,5 HUF/EUR. Polský zlotý se zase pohybuje na hladině 4,39–4,40 PLN/EUR, která byla nastavena včera v závěru obchodování. Kurz zlotého nerozkolísala ani zveřejněná dubnová data. Meziroční vývoj maloobchodních tržeb dosáhl tržního konsenzu na úrovni 5,5 %. I vývoj průmyslových cen v podstatě odpovídal očekávání trhu na úrovni –1,3 %, když poklesly o 1,2 %. Průmyslová výroba naopak trh potěšila, když vzrostla o 6 % y/y. Naopak stavebnictví potvrdilo trend meziročního poklesu, když se v dubnu snížilo o 14,8 %.

V dnešním vyjádření polského ministra financí Szalamachy zazněly tři zásadní informace, které zajímají investory. A to, že návrh maloobchodní daně by měl být hotov během příštího týdne. Ve svém vystoupení ministr také odmítl možnost, že by diskuze nad změnou bankovní daně měla být otevřena dříve než za půl roku až rok. V neposlední řadě si Szalamacha také myslí, že vývoj ekonomiky v prvním čtvrtletí nevytváří potřebu revize státního rozpočtu, jehož schodek chce vláda udržet pod třemi procenty.

Česká výnosová křivka zvýšila svůj sklon, když ve středních partiích přidala bod a na dlouhém konci vzrostla o dva.

DAVID KOCOUREK
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Tagy Koruna měny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.