Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Medvědí nálada válcuje trh

Investice Sberbank 18.11.2014 | 10:34 0 Komentářů

(komentář k vývoji cen ropy Brent – 1M futures v týdnu od 10. do 14. listopadu 2014)

V uplynulém týdnu, který byl poměrně chudý na silnější tržní impulzy, Brent opět ztrácel. A stačilo mu k tomu překvapivě málo – vše ostatní zařídil rostoucí medvědí sentiment.

Brent už od závěru předminulého týdne nervózně pokukoval po psychologické hranici 80 USD za barel a od pondělka se k ní začal nebezpečně přibližovat. K jejímu definitivnímu prolomení došlo ve středu a následná vlna technických výprodejů dílo zkázy dokonala. 

Přitom během týdně evropský ropný benchmark nezaznamenal eskalaci žádného, ať již existujícího nebo nového problému. Neustálá konfrontace trhu s realitou posilňující americké měny, skepsí ohledně vůle kartelu OPEC omezit těžbu a nekončícími obavami z nadměrné nabídky se už totiž stala evergreenem.

I ten však tentokrát bohatě stačil, aby se Brent do čtvrtka propadl až na 77,92 USD za barel a jeho ztráta od června tohoto roku už přesáhla 30 %.

Jako barometr budoucího vývoje se nám tentokrát nabídla čerstvá zpráva Mezinárodní energetické agentury. Ta upozorňuje, že trh s ropou vstoupil do nové éry, ve které se bude muset vyrovnat jak s nižším ekonomickým růstem v Číně, tak i s rostoucí těžbou břidlicové ropy v USA. Agentura nejen, že neočekává brzký návrat k vysokým cenám, ale dokonce předpokládá, že by se tlak na cenu černého zlata, v případě absence výpadků v dodávkách, mohl v první polovině roku 2015 dokonce zintenzivnit. 

Nehledě na to, že očekávaní směrem k listopadovému zasedání zemí OPEC nejsou aktuálně příliš velká, každý další pokles ceny zvyšuje tlak na členy ropného kartelu, aby se omezením těžby přece jen pokusili negativní vývoj zvrátit. Nakonec i někteří obchodníci vyslovují názor, že neustálé hledání cenového dna je zároveň zkouškou prahu citlivosti největších producentů ropy. Závěr měsíce tak zřejmě přinese i rozuzlení tohoto souboje nervů.

Miroslav Kňažko, Senior Research Analyst, Sberbank Europe AG

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.