Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Manželství bez předmanželské smlouvy je sázka o polovinu majetku – základní pravidlo právní ochrany majetku

Investice 28.01.2021 | 12:51 0 Komentářů

Společné jmění manželů vzniká automaticky ze zákona uzavřením manželství. Při jeho vypořádání soudem – například v případě rozvodu – pak zásadně platí, že manželé mají na jmění stejný podíl. Proto je důležité v rámci právní ochrany majetku uzavřít ještě před svatbou předmanželskou smlouvu. V České republice to tak dělá již více než pětina snoubenců. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, výhoda takové smlouvy se přitom nemusí ukázat jen u rozvodu – pomůže například i v případě, kdy jeden z manželů podniká. Druhý z manželů a společná rodina totiž neponesou rizika z dopadů podnikání. 

Takzvané předmanželské smlouvy jsou často vnímány jako projev nedůvěry mezi partnery. Přitom jsou jedním z vhodných nástrojů uspořádání majetkových vztahů, který může pomoci ochránit majetek obou stran.„Předmanželskou smlouvu je dobré uzavřít především tam, kde jeden ze snoubenců vlastní významný majetek, má výrazně vyšší příjmy, nebo naopak závazky. Možná ještě lepším důvodem může být případ, kdy jeden ze snoubenců má blíže k rizikům, např. když podniká, protože tato rizika by pak mohla negativně dopadnout na druhého manžela, a tak i celou rodinu,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad. „Uvidíme, jak s názorem na tyto smlouvy a jejich účinek na právní ochranu majetku zahýbe současná pandemie a omezení podnikání,“ dodává.

Součástí společného jmění manželů není to, co jeden z manželů nabyl před uzavřením manželstvím. „Je ale třeba zdůraznit, že například příjmy z užívání takového majetku již do společného jmění manželů spadají. Pokud tedy například jeden z manželů koupil ještě před svatbou byt a ten pronajímá, tak nájemné je již součástí společného jmění,“ vysvětluje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

Na uzavření smlouvy by se snoubenci měli dohodnout ještě před svatbou, vznik společného jmění manželů tak totiž vyloučí. Zúžit či oddělit společné jmění je však možné i za trvání manželství. Smlouva musí mít formu veřejné listiny – notářského zápisu. Předmanželské smlouvy přitom mohou vznikat v několika režimech:

  • v režimu oddělených jmění – vůbec nedojde ke vzniku společného jmění manželů, oběma manželům zůstanou zachována výlučná vlastnictví,
  • zúžení společného jmění – určitá věc, která by se po uzavření sňatku stala součástí společného jmění, se jeho součástí nestane,
  • rozšíření společného jmění – naopak věc, která by se zpravidla po uzavření manželství součástí společného jmění nestala, jeho součástí bude.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.