Úterý 26. října. Svátek má Erik.

Maloobchodním prodejcům se závěr roku vydařil

Makro 11.01.2019 | 10:06 0 Komentářů

Maloobchodní prodejci v listopadu zvýšili své tržby o 6,1 % meziročně. Očištěny o kalendářní efekty, kdy spotřebitelé měli o jeden den k nakupování více než rok před tím, vzrostly o solidních 5 % meziročně, přičemž se jenom oproti říjnu zvýšily o 1,4 %. Dařilo se jak obchodníkům s nepotravinářským (8,9 % y/y), tak i potravinářským zbožím (2,8 % y/y).

Prodejcům se překvapivě dobře dařilo už i v říjnu, což může souviset s tím, že lidé letos nakupovali vánoční dárky s předstihem. Tradičně se v listopadu nejvíce vedlo prodejcům přes internet (22,6% y/y), jejichž tržby až malé výjimky rostou prakticky nepřetržitě dvouciferným tempem už od roku 2012.

V listopadu rostly tržby také prodejcům elektroniky (11,7%), spotřebitelé projevili zvýšený zájem i o kulturu a rekreace (6,4%).

Za vyšším spotřebitelským apetitem můžeme i nadále vidět rostoucí kupní sílu, ke které minulý rok přispěla rekordně nízká nezaměstnanost a solidně rostoucí mzdy. Podle našeho odhadu si spotřebitelé za své výplaty loni mohli v průměru koupit o 6 % více zboží a služeb než v roce 2017. Letos už reálné mzdy tak rychle neporostou, přesto jejich téměř 4% dynamika zůstane nad dlouhodobým průměrem. Přesto vysoká důvěra spotřebitelů v ekonomiku a jejich optimistická očekávání ukazují, že spotřeba domácností zůstane tahounem české ekonomiky i nadále.

MONIKA JUNICKE, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.