Sobota 06. června. Svátek má Norbert.

Maloobchodní tržby ve třetím čtvrtletí vykazují solidní růst

Maloobchodní tržby v srpnu sice opticky zpomalily svůj růst, po očištění o vliv počtu pracovních dní byl ale meziroční růst tržeb stejný jako v červenci.
Lze tak konstatovat, že maloobchodní tržby ve třetím čtvrtletí vykazují solidní růst, který je srovnatelný s tempem pozorovaným v letošním prvním pololetí.


Spotřeba domácností je tažena nahoru silným růstem mezd a obecně příznivou situací na trhu práce.
Tyto faktory by se měly do maloobchodních tržeb příznivě promítat i ve zbytku letošního roku, zrychlování tempa růstu tržeb bude ale těžko dosažitelné a pro druhé pololetí jako celek bych pro tuzemský maloobchod čekal spíše mírné zpomalení růstu prodejů.

Srpnový meziroční růst maloobchodních tržeb vyjma motoristického segmentu činil 3,7 % a mírně tak zaostal za očekáváním trhu, jež počítalo s růstem 4,1 %.
Podobně jako v předchozích měsících, i nyní byly tahounem růstu prodeje nepotravinářského zboží: meziročně se zvýšily o 6,6 %.
V rámci prodejů nepotravinářského zboží dominovaly položky odpovídající letní sezóně, tedy výrobky pro kulturu, sport a rekreaci, oděvy a obuv, a také počítače a telefony.

Po očištění o kalendářní vlivy rostly maloobchodní tržby v srpnu meziročně o 4,6 %, což je stejné tempo jako v červenci.

Z hlediska forem prodeje pokračuje silný růst prodejů skrze internet a zásilkové obchody, jakkoliv srpnový meziroční růst těchto prodejů o 14,6 % představuje pro letošní rok druhý nejslabší výsledek.

Od počátku letošního roku růst maloobchodních tržeb vyjma prodejů motorových vozidel dosáhl rovných 5 %, když růst za celý loňský rok činil 4,9 %.
Spotřeba domácností bude i letos jedním z hlavních pilířů růstu HDP České republiky.

Pro letošní rok odhaduji růst maloobchodních tržeb (vyjma motoristického segmentu) v oblasti 4,7 %.
Šlo by tak o mírné zpomalení z růstu 4,9 %, jenž byl vykázán za celý rok 2018.
Předpokládám, že dynamika růstu maloobchodních tržeb v průběhu letošního druhého pololetí mírně zpomalí, což by mělo být dáno o něco slabším růstem reálné mzdy a postupně se zvyšující mírou úspor domácností.

Tržby za prodeje motorových vozidel v srpnu meziročně klesly o 3,3 %, za prvních sedm měsíců letošního roku pak vykázaly meziroční pokles o 0,8 %.

Předpokládám, že po loňském poklesu, jenž činil 1,8 %, by se tržby za prodeje motorových vozidel mohly letos zhruba stabilizovat.
Výraznější růst bych ovšem v tomto segmentu nečekal s tím, jak českou ekonomiku jako celek ve zbytku letošního roku velmi pravděpodobně čeká zpomalení hospodářského růstu.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.