Sobota 06. června. Svátek má Norbert.

Maloobchod – srpen 2019: Tržby maloobchodu dlouhodobě rostou

Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v srpnu zvýšily reálně o 4,6 %, bez očištění o 3,7 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně vzrostly o 0,1 %.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) po očištění o sezónní vlivy zvýšily v srpnu reálně o 0,1 %, přičemž za nepotravinářské zboží vzrostly o 1,0 %, za pohonné hmoty o 0,5 %, zatímco za potraviny klesly o 1,0 %.

Meziročně maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy vzrostly o 4,6 %, v tom za nepotravinářské zboží o 8,4 %, za pohonné hmoty o 2,3 % a za potraviny o 1,1 %. V srpnu 2019 bylo o jeden pracovní den méně než v srpnu 2018.

Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 3,7 %. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 6,6 %, za potraviny a pohonné hmoty se zvýšily shodně o 1,0 %.

V internetovém a zásilkovém obchodě2) pokračoval dlouhodobý růst prodeje (tentokrát o 14,6 %). Vyšší tržby zaznamenaly specializované prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 8,0 %), s počítačovým a komunikačním zařízením (o 7,5 %), s oděvy, obuví a s výrobky pro domácnost (shodně o 6,5 %), s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 3,2 %). V nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se tržby zvýšily o 1,3 %. Naopak specializované prodejny s potravinami vykázaly pokles o 2,7 %.

Cenový deflátor v maloobchodě kromě motorových vozidel ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 100,6 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami potravin, farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží a výrobků pro domácnost. Naopak ceny klesly v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením, s pohonnými hmotami, s oděvy a obuví a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel3) reálně meziměsíčně klesly o 0,9 % stejně jako meziročně očištěné tržby o kalendářní vlivyNeočištěné tržby klesly meziročně o 4,0 %, v tom za opravy motorových vozidel o 6,5 % a za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 3,3 %.

_____________________
1) CZ-NACE 47 – nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel.
2) CZ-NACE 4791 – maloobchod prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby.
3) CZ-NACE 45 – zahrnuje velkoobchod a maloobchod s motorovými vozidly a opravy motorových vozidel.

Poznámky:
Všechny údaje v textu Rychlých informací jsou uvedeny ve stálých cenách.
Podniky jsou do odvětví zatříděny podle své převažující činnosti, tj. taková činnost, ze které podniku plyne největší přidaná hodnota.
Data za měsíc srpen 2019 jsou předběžná; definitivní údaje za všechny měsíce roku 2019 budou publikovány v červnu 2020.

Spolu s revizí dat za rok 2018 (publikováno 5. 6. 2019) došlo ke změně modelu použitého pro očišťování časových řad. Nově je použita nepřímá metoda očišťování, která probíhá na nejnižších zdrojových agregátech indexu tržeb  a očištění vyšších agregací vzniká jako vážený průměr zdrojových očištěných dat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.