Neděle 20. června. Svátek má Květa.

MAKROEKONOMICKÁ PROGNÓZA KOMERČNÍ BANKY – BREXIT ZPOŽĎUJE EXIT

Česká ekonomika letos poroste tempem lehce přesahujícím dvě procenta. Příští rok nás čeká zrychlení na 2,6 %. Předpokládáme, že se podaří postupně vypořádat s problémy, které letos vedly k výpadku investic financovaných z veřejných prostředků.

Srpnové vydání makroekonomické prognózy Komerční banky potvrzuje stabilitu současného hospodářského vývoje. Květnová verze se v podstatě naplnila, a tak nebylo třeba prognózu nijak zásadně upravovat. Dosavadní letošní vývoj potvrdil naše obavy, že letos budou klesat investice financované z veřejných zdrojů. To souvisí primárně s vysokou statistickou základnou loňského roku, kdy se dočerpávaly evropské peníze z předchozího programového období. K tomu se přidaly problémy se zastaralými posudky dopadu staveb na životní prostředí (EIA). Slabší investiční aktivita se projevila i v poklesu stavební produkce, a to hlavně v sektoru inženýrského stavitelství. Částečně pak negativně ovlivnila i průmyslový sektor. Nebýt excelentní výkonnosti automobilového sektoru, zaznamenal by průmysl jako celek pokles. Postupný náběh čerpání peněz z nového programového období a posun v řešení problému s EIA povede k tomu, že již ke konci letošního roku se začne investiční aktivita opět zvedat.

Pokračující hospodářský růst bude znamenat, že se již tak rekordní úroveň zaměstnanosti dále zvýší. Míra nezaměstnanosti je nejnižší v celé Evropské unii. Trh práce naráží na své limity, když v mnoha regionech a odvětvích je stále obtížnější nalézt odpovídající pracovní sílu. Očekáváme tak pokračující svižný růst mezd. Patrný bude v této oblasti i vliv politického cyklu a blížících se voleb. Letos na podzim to budou krajské a senátní, příští rok pak parlamentní. Očekáváme, že vláda využije současného hospodářského růstu a vyšších rozpočtových příjmů k navýšení výdajů.

Dosavadní letošní inflační vývoj zaostal za očekáváním. Květnová a červnová hodnota ukázala na meziroční růst spotřebitelských cen pouze o 0,1 %. Za extrémně nízkou inflací nestojí pouze levnější pohonné hmoty, ale překvapivě i klesající ceny potravin. Pro rozluštění této záhady jsme se podrobněji podívali na situaci na potravinářském trhu, primárně na mléčné výrobky. Předpokládáme, že inflace sice dosáhla svého dna a ve druhé polovině roku zamíří výše. Hlavním důvodem ale bude primárně efekt nízké statistické základy druhé poloviny loňského roku, kdy začaly dramaticky klesat ceny ropy. Nad dvouprocentní cíl centrální banky se tak inflace dostane ve druhé polovině příštího roku. S tím je konzistentní očekávat opuštění kurzového závazku v závěrečném čtvrtletí příštího roku. Posunutí exitu je nejviditelnějším efektem dopadu výsledku britského referenda do makroekonomické prognózy Komerční banky.

Hlavní rizika prognózy vnímáme v geopolitické a politické rovině. Čeká nás referendum v Itálii týkající se ústavních změn, ve Španělsku je ustavení vlády stále v nedohlednu. Příští rok se pak dočkáme parlamentních voleb v Německu a prezidentských ve Francii. A do toho musí evropští lídři řešit geopolitické problémy. O investicích se tak firmám v Evropě včetně Česka nebude rozhodovat snadno.

Hlavní ekonomické proměnné

 

 

 

 

2015

2016

2017

HDP (reálný růst, y/y v %)

4,6

2,1

2,6

Spotřeba domácností (reálný růst, y/y v %)

3,1

2,8

2,2

Fixní investice (reálný růst, y/y v %)

9,1

0,4

3,1

Zahraniční obchod (mld. CZK) ()

425

512

488

Průmyslová výroba (reálný růst, y/y)

4,6

3,6

5,0

Maloobchodní tržby (reálný růst, y/y v %)

6,3

5,3

2,6

Mzdy (nominální růst, y/y v %)

2,7

3,4

3,5

Míra nezaměstnanosti (MPSV, v %)

6,4

5,5

4,9

Inflace (y/y, v %)

0,3

0,5

2,0

Daně (příspěvek do y/y CPI)

0,2

0,1

0,0

Korigovaná inflace (y/y, v %) ()

1,3

1,5

1,9

Ceny potravin (y/y, v %) ()

–1,1

-1,6

1,7

Ceny pohonných hmot (y/y, v %) ()

–13,3

-8,7

8,9

Regulované ceny (y/y, v %) ()

0,2

0,2

1,2

3M PRIBOR (průměr)

0,31

0,29

0,25

2W Repo (průměr)

0,05

0,05

0,05

EUR/CZK (průměr)

27,28

27,02

26,95

Zdroj: Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka                            

Poznámka: () zahraniční obchod dle přeshraniční statistiky; (**) Složky inflace jsou očištěny o primární dopad daňových změn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.