Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Maďarská inflace cíle nedosáhla

Makro 11.04.2017 | 17:22 0 Komentářů

Během dnešního obchodování koruna ztrácela. Z pondělních hodnot okolo 26,55 CZK/EUR oslabila až k téměř 26,75 CZK/EUR. V závěru dne o deset haléřů korigovala směrem ke 26,65 CZK/EUR. Někteří investoři přivírají své pozice a vybírají zisky, což brání koruně ve výraznějším posílení. I guvernér Rusnok v dnešním rozhovoru pro iDnes přiznal, že ČNB čekala větší rozkolísanost měny. Směr pro následující měsíce by však měl být směrem k silnější koruně.  

Z regionálních dat nás zítra čeká pouze polská jádrová inflace a zveřejnění zápisu z posledního zasedání maďarské centrální banky. Polské jádrové ceny se postupně sunou směrem nahoru. Jejich meziroční dynamika by se v březnu měla dostat na úroveň 0,5 %, což je nejvyšší hodnota za poslední více než dva roky. Celková inflace v březnu stagnovala na 2 % a stále se tedy drží o 0,5 pb pod inflačním cílem polské centrální banky.

Zápis z posledního zasedání maďarské centrální banky zřejmě mnoho novinek nepřinese.Centrální banka očekává, že k dosažení inflačního cíle nedojde dříve než v H1 18. Do té doby je připravena pokračovat v používání nestandardních nástrojů měnové politiky. K těm naposledy sáhla na konci března, kdy výrazně snížila limit pro vstup komerčních bank do tříměsíční depozitní facility. Klíčovou úrokovou sazbu však v následujících měsících ponechá zřejmě beze změny na úrovni 0,9 %. Maďarská inflace dnes překvapila zpomalením na 2,7 %. Trh naopak předpokládal, že inflace ještě přidá a poprvé od roku 2013 překročí 3% inflační cíl centrální banky. To se však nakonec nestalo, když výrazněji propadly ceny pohonných hmot. Jádrová inflace si naopak desetinu připsala, když vzrostla na 1,9 %, což je nejvyšší hodnota od ledna 2013. Forint na zveřejnění inflačních dat reagoval oslabením o 0,2 % na 311,7 HUF/EUR.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.