Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Maďarská centrální banka ukončila cyklus snižování sazeb

Banky 25.05.2016 | 10:28 0 Komentářů

Během úterního obchodování se kurz koruny vůči euru alespoň na chvíli odlepil od kurzového závazku, když oslabil na úroveň 27,045 CZK/EUR. Odpoledne však svoji kuráž ztratil a opět zamířil zpět k hladině 27,02 CZK/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem skončil beze změny. Dnes byly zveřejněny i indikátory důvěry v českou ekonomiku. Saldo souhrnného indikátoru se v květnu mírně zvýšilo (na 11 bodů), především díky vyšší důvěře v oblasti průmyslu. Výrazně naopak propadla důvěra v oblasti stavebnictví, které od začátku roku trpí nižšími investicemi ve veřejném sektoru. Spotřebitelská nálada zůstala beze změny na úrovni 2 bodů.

Maďarská centrální banka dnes snížila úrokové sazby o 15 bb na 0,9 %. Zároveň prohlásila, že inflační výhled a cyklická pozice reálné ekonomiky naznačují, že by úrokové sazby na této úrovni mohly zůstat po delší dobu. Maďarský forint si během dne polepšil o 0,6 %, když posílil na 315,6 HUF/EUR. Polský zlotý si připsal 0,2 % (na 4,4 PLN/EUR).

Zítra bude zveřejněna pouze polská míra nezaměstnanosti. Ta by díky sezónním faktorům měla v dubnu poklesnout na 9,6 % (z březnových 10 %), což je nejnižší úroveň od roku 1991.

Česká swapová výnosová křivka dnes mírně zvýšila svůj sklon, když si na delším konci připsala dva bb, zatímco krátký konec zůstal beze změny.

JANA STECKEROVÁ, ekonom, Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.