Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Lukáš Krpálek a Arnošt Petráček stříbrní a zlatí

Investice 07.12.2016 | 19:36 0 Komentářů

V jablonecké České mincovně je už dobrou tradicí vzdávat hold těm největším úspěchům českých sportovců. Judista Lukáš Krpálek a paralympijský plavec Arnošt Petráček budou mít kromě stříbrné znovu i zlatou. Nikoli však medaili jako v Riu, ode dneška je totiž najdete i na mincích.

Své první mince si oba sportovci mohli vyrazit osobně přímo ve výrobě České mincovny v Jablonci nad Nisou. „Jejich podoba pro ně nebyla překvapením, oba si mohli vybrat z několika návrhů,“ uvádí Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny. Každý sportovec má minci svou „vlastní“ vždy ve zlatém a stříbrném provedení. Lukáše Krpálka medailér Jiří Dostál vyobrazil se zaťatými pěstmi na úrovni brady. „Není to ani tak bojový postoj, ale spíš gesto radosti,“ říká k tomu s úsměvem judista. Arnošta Petráčka pak Dostál zachytil v jeho vítězné disciplíně znak.

Česká mincovna systematicky mapuje na svých mincích úspěchy českých olympioniků od roku 2012. „Již před tím se objevilo několik našich výborných sportovců na pamětních medailích. Namátkou Jan Železný nebo Štěpánka Hilgertová. Ucelenou sérii jsme ale začali vydávat až po letních hrách v Londýně,“ upřesňuje Jokl. V té době zařadili mezi olympioniky také nejúspěšnějšího paralympijského cyklistu všech dob Jiřího Ježka. Po olympijských hrách v Riu tak začaly intenzivní práce na minci pro Krpálka a čekalo se na výsledek paralympiády.  Tím byla zlatá pro Petráčka. „Výsledek naší práce mohou fanoušci posoudit od dnešního dne, kdy oficiálně startuje prodej,“ uzavírá Jokl.

Zlaté mince váží čtvrt unce a mají ryzost 999,9. Jejich cena je 10 950 korun. Stříbrné jsou větší, půluncové, za cenu 1 450 korun. Jejich náklad je jako vždy omezen. Čítá 200 zlatých a 500 stříbrných. Zájemci je budou moci zakoupit na e-shopu České mincovny a na kamenných prodejnách v Praze, Brně a Jablonci nad Nisou.

Na lícní straně mincí najdou sběratelé exotický erb ostrova Fiji a nominální hodnotu 5 FJD resp. 1 FJD. Pod licencí tohoto ostrova v České mincovně vydávají pamětní mince s motivy žijících osobností. Mince se tak kromě své výjimečné sběratelské hodnoty stávají mimořádně atraktivními i pro investory, zlaté jsou totiž osvobozeny od DPH.

Tisková zpráva: Česká mincovna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.