CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

07. 11. 2018

0 komentářů

Limity Růstu a Insolvence podniků zaznělo na 7. ročníku Restrukturalizačního fóra, kterého se pod hlavičkou TMA zúčastnilo 250 špiček v oboru. TMA tento rok slaví 10. výročí založení

 

Přes 250 profesionálů z oblasti restrukturalizací, insolvencí a řešení firemních krizí se 6. listopadu zúčastnilo konference Restrukturalizační fórum 2018. Na setkání pořádaném Turnaround Management Association ČR se věnovali především debatě o tom, co v současnosti firmám brání v rychlejším růstu. Za účasti bankéřů, advokátů, poradců, insolvenčních správců či interim manažerů se tak v budově ČNB živě diskutovalo o stávající situaci na trhu práce, nástupnictví v malých a středních firmách či o tom, jak se připravit na příchod další krize.

Loading



 

„Faktorem úspěšné restrukturalizace firmy, kde je ve vedení vlastník, je v 80% v novém managementu. Pokud firma skončí v insolvenci, po jejím ukončení zůstane původnímu vlastníkovi pouze v 10% případů. Šance udržení vlastníka ve firmě výrazně rostou, pokud reaguje včas. Nyní jsme v situaci, když jsme v naší ekonomice dosáhli maxima. Limitující faktory pro další růst jsou v nesmyslném přetahování a přeplácení lidí v kombinaci s jejich nedostatkem,“ uvedl Petr Smutný, předseda TMA ČR a partner v oddělení restrukturalizací poradenské společnosti PwC ČR v rámci regionu střední a východní Evropy a dodává: „Jsem rád, že se nám i letos podařilo propojit čistě odborná témata a případové studie s širším společenským a ekonomickým kontextem. Účastníci Restrukturalizačního fóra si tak mohli vyměnit své zkušenosti z období hospodářské krize, jejíhož návratu se nyní čím dál více lidí bojí, a pohovořit o tom, co udělat pro růst jejich byznysu až období růstu skončí.“

Úvodní panelová diskuze, které se kromě Smutného zúčastnil také psycholog Marek Navrátil, spolumajitel společnosti PP&T Milan Beněk a spolumajitel PR PA RT NE RS Radim Pařík, byla věnována psychologickému hledisku působení vlastníka ve vedení firmy. „Vlastník u nástupce očekává vlastnosti, jako jsou pracovitost, zodpovědnost čestnost,“ uvádí psycholog Navrátil a dodává: „Bohužel ve více 53% případů ale hledá svůj klon.“

 

„Pokud vlastník, přesto že instaluje management, nepředá vedení firmy novému týmu, má to devastační účinek,“ komentuje Radim Pařík, spolumajitel PR PA RT NE RS.

REKLAMA

 

V dalším tématu dopoledního programu fóra sdílel své zkušenosti s výměnou generací ve firmě zakladatel českého výrobce plastových oken Sulko Libor Suchánek, právní hledisko nástupnictví ve firmě doplnil Stanislav Servus z advokátní kanceláře AK Dvořák Haager & Partners. Moderátorem panelu byl Daniel Hříbal ze společnosti Tarpan Managers.

Hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek následně představil makroekonomickou prognózu České republiky na následující měsíce a roky, podle které by další recese měla přijít do roku 2020.

O tom, jak se připravit na propad ekonomiky, mluvili v dalším tematickém bloku zástupci České asociace interim managementu (CAIM) Iva Hovadová, Tomáš Pastrňák a Petr Karásek. Poučení z případů podniků, které neustály minulou krizi spolu s nimi komentoval i Zdeněk Šmejkal, krizový manažer M.L. Moran. „Ukazuje se, že velkým problémem malých a středních firem v ČR je absence strategie nebo nereálná strategie,“ shrnul Petr Karásek, místopředseda CAIM.

REKLAMA

Případová studie zaměřená na prodej firmy v konkurzu byla tentokrát věnována strojírenskému podniku Vítkovice Engineering Power. Podrobnosti o pádu firmy z impéria miliardáře Jana Světlíka účastníkům Restrukturalizačního fóra přiblížil zástupce poradenské společnosti PwC Radim Škarpa.

Další informace z praxe přinesl tým řešitelů z Vysoké školy ekonomické ve složení Tereza Voráčková, Alexandr Potůček a Filip Sýkora. Jejich výherní seminární práce na téma „Analýza předbalených reorganizací 2008 až 2017“ získala Cenu TMA 2018, a autoři dostali prostor svoji práci podrobněji představit. „Skvělé je že studenti, nová krev  do oboru měli možnost prezentovat výsledky vlastního výzkumu před nejlepšími profesionály z oboru,“ uvádí Jaroslav Schönfeld, člen vědecké rady Centra restrukturalizace a insolvence Harryho Pollaka při VŠE.

Nejen tuto část konference mělo možnost v publiku sledovat dalších dvacet studentů Vysoké školy ekonomické, kteří měli díky partnerství TMA ČR s Podnikohospodářskou fakultou VŠE vstup na Restrukturalizační fórum zdarma

 

REKLAMA

Odpolední program pokračoval tématem, které je aktuální pro čím dál více malých i velkých firem v Česku. O nedostatku kvalifikovaných pracovních sil mluvili Jan Bubeník headhunter z Bubenik Partners, Lubomír Civín, ekonom, Jan Lát z firmy Beneš a Lát a moderátor panelu Lukáš Mikeska ze společnosti Silverline Capital.

Závěr moderovaného programu byl pod taktovkou Jana Maška a Oldřicha Řeháčka z Administrace insolvencí věnován odborné debatě o atypických formách výkonu funkce insolvenčního správce. Řeč byla mimo jiné o správě majetku, hmotně právním opatrovnictví či zajištění v rámci trestního řízení. V neformální diskuzi nad sklenkou vína pak účastníci Restrukturalizačního fóra pokračovali ve sdílení zkušeností a znalostí v řadě dalších oblastí.

Díky mediálním partnerům konference, kterými letos byli internetový zpravodajský portál iHNed.cz, týdeník Ekonom, ekonomický deník E15 a odborný měsíčník Moderní řízení, se podařilo přiblížit témata spojená s restrukturalizacemi a insolvencemi také širší odborné veřejnosti, a přispět tak k většímu obecnému povědomí o Turnaround Managementu.

„Celkový počet 250 účastnáků nám potvrzuje aktuálnost této problematiky i v době ekonomického boomu,“ řekl závěrem předseda TMA ČR a partner v oddělení podnikových financí a restrukturalizací poradenské společnosti PwC ČR Petr Smutný a připojil pozvání na 8. ročník Restrukturalizačního fóra TMA, který se uskuteční na podzim 2019.

Tisková zpráva TMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Novela insolvenčního zákona: Dluhy zdravých a práceschopných neplatičů zaplatí všichni občané

Plošným zkrácením doby oddlužení z pěti let na tři roky riskuje vláda nedůvěru občanů, hrozbu morálního hazardu, deziluzi společnosti a její rozdělení na řádně splácející a neplatiče. V době, kdy se oznamují úsporná opatření, která mají pomoci omezit rozpočtový schodek, snižovat veřejný dluh a zlepšovat ekonomickou situaci země, je […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

19. 05. 2023

Insolvenční řízení Fair Credit pokračuje, lhůta pro přihlášení pohledávek je za svoji polovinou

Finanční potíže, které vedly ke krachu společnosti Fair Credit International, SE (dnes CEPO Green3, SE) ze skupiny Fair Credit, zasáhly zprostředkovaně celou řadu investorů. Investoři, kteří vlastní pohledávky vůči bývalému poskytovateli drobných půjček, jsou nyní v nepříjemné situace. Nemají jistotu, zda dostanou zpět své peníze, a zároveň […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 03. 2023

konkurz WCA

WCA je v konkurzu, reorganizace neprošla. Věřitelům běží čas

WCA International Matouše Poláka skončila v konkurzu. Městský soud v Praze zjistil úpadek a prohlásil konkurz na majetek společnosti 27. února 2023. Věřitelé mají nyní jen da měsíce na přihlášení pohledávek. Lhůta pro podávání přihlášek končí 27. dubna 2023.

Text: Veronika Hejná

01. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *