Pátek 22. června. Svátek má Pavla.

Likérka Stock Spirits tento týden vynesla investorům 12 %

Investice 11.08.2017 | 17:19 0 Komentářů

Evropské akcie v obavách z rostoucího napětí mezi Washingtonem a Pchjongjangem směřují k nejhoršímu týdnu od amerických voleb. Index Stoxx 600 dnes odepisuje lehce přes jedno procento a klesá tak na pětiměsíční minimum. Za celý týden pak odevzdává 1,7 %. Na burzovních monitorech svítí všechny hlavní sektory v indexu červenou barvou. Nejhůře na tom dnes jsou těžaři a zpracovatelé průmyslových komodit, jejichž akcie oslabují skoro o tři procenta. Ropné společnosti kromě destabilizované geopolitické situace trápí i klesající cena ropy a tak si dnes připisují druhou největší ztrátu 2 %. Investoři v obavách z vyhrocení konfliktu přesouvají část svých portfolií do bezpečných aktiv. Zlato tak dnes dosáhlo na své dvouměsíční maximum.

Nižší než očekávaná inflace v USA, která by mohla motivovat Fed k pomalejšímu zvyšování úrokových sazeb, zřejmě podpořila americké akciové trhy. Ty v začátku obchodování setřásly obavy z atomového harašení politiků a všechny tři akciové indexy za oceánem posilují o několik desetin procenta.

Ani pražské burze se dnes nevyhnulo další kolo výprodejů. Index PX dnes odepsal půl procenta a zcela tak umazal své zisky ze začátku týdne. Nejvíce dnes táhl pražský index dolů ČEZ, který odepsal necelé jedno procento. Ještě větší ztráty kolem 1,3 % zaznamenaly akcie pojišťovny VIG a petrochemické skupiny Unipetrol. Nedařilo se ani bankám, když jak Erste, tak Komerční banka oslabily o tři desetiny procenta. Naopak Moneta dnes doháněla své ztráty z předchozích dní, které si vykoledovala slabšími výsledky za druhé čtvrtletí, a její akcie přidaly půl procenta. Nejlépe se dnes dařilo likérce Stock Spirits, která posílila o 1,8 % a od začátku týdne již investorům vynesla skoro 12 %. Fortuna v samém závěru obchodování dorovnala své ztráty a nakonec zakončila obchodování s 0,8% ziskem. Objem obchodů dnes nebyl výrazný a s 427 mil. CZK skončil pod ročním průměrem 647 mil. CZK.

RICHARD MIŘÁTSKÝ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.