Úterý 26. října. Svátek má Erik.

Letošní hospodaření státu zůstalo v říjnu přebytkové

BankyInvestice 01.11.2018 | 14:36 0 Komentářů

V říjnu se státní rozpočet udržel v přebytku, příjmy od počátku roku předčily výdaje o 5,7 mld. korun. Je tak zřejmé, že rozpočet míří k nižšímu deficitu. Oproti loňskému roku je však říjnový přebytek o více než 20 mld. nižší. Na dynamice příjmů se podílí hlavně další růst výběru DPH, který oproti předchozímu roku vzrostl o 8,1 % na celostátní úrovni (část výběru je však od začátku roku přesměrována do rozpočtů místních samospráv a nevstupuje tak do rozpočtu centrální vlády). V tom se projevuje solidní růst domácí spotřeby. Rostou však i další příjmy, mezi nejvýznamnější patří výběr spotřební daně (o 1,3 %) a pojistného na sociální zabezpečení (o 10,3 %).

Na výdajové straně rostou výdaje na sociální dávky (o 5,3 %), a to v době rekordně nízké nezaměstnanosti. Rostoucí transfery místním samosprávám odrážejí loňský plošný růst mezd učitelů a dalších pracovníků ve školství. Dále zrychluje i dynamika investičních výdajů, ty v říjnu rostly meziročně o 54,2 %. Velmi silně rostou zejména investice spolufinancované z fondů EU, a to o 85,2 %.

Jak jsme napsali v našich Ekonomických výhledech , je již jasné, že schodek letošního rozpočtu bude nižší, než Ministerstvo financí naplánovalo. Státu se daří oproti očekávání vybírat více na DPH a později se rozjely některé velké investiční projekty. Vláda také odsunula zvýšení platů učitelů o 15 % z letošního září na počátek příštího roku. Proto letos oproti plánům ministerstva rozpočet dopadne výrazně lépe.

Na rok 2019 vláda chystá plošný růst mezd ve veřejném sektoru, ten by měl v průměru dosáhnout 11 %. Porostou i investiční výdaje. Na straně příjmů je vláda poměrně optimistická, když očekává růst o více než 11%, zatímco nominální HDP poroste kolem 5 %. Zde vidíme značné riziko, tento optimistický scénář vývoje příjmů se totiž nemusí naplnit. Ke konci roku 2019 čekáme další pokles výkonnosti ekonomiky, s tím bude souviset i nižší výběr daní a vyšší výdaje na sociální dávky. Proto soudíme, že schodek bude v příštím roce oproti plánům ministerstva hlubší a dosáhne 50 mld. korun.

JAKUB MATĚJŮ
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.