Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Letošní charakter počasí zamíchal v Allianz pojišťovně počtem živelných škod

S živly to u klientů Allianz bylo během prvních šesti měsíců letošního a loňského roku jako na houpačce. Někde má pojišťovna nárůst, jinde pokles. Čísla o počtu pojistných událostí ale vždy odpovídají charakteru zimy i vývoji jarního počasí.

Zatímco vloni Allianz po krupobití platila škody v necelých dvou tisících případech, letos jich bylo pouze pět set. V loňském roce, kdy vlastně pořádná zima nebyla, pojišťovna zaznamenala jenom 68 pojistných událostí kvůli mrazu. Letos však už rtuť teploměru klesala hluboko pod nulu a tomu odpovídá i nárůst těchto škod na 264. Rozdíl mezi množstvím sněhu lze spatřit i v dalších dvou číslech. Zatímco tíha sněhu se v prvním pololetí roku 2016 projevila jako příčina u pouhých 76 pojistných událostí, letos jsme jich Allianz zaplatila už 487.

Letošní rok je také bohatší na vichřice, kvůli kterým platila náhradu škody skoro 900 klientům. Vloni jich bylo o více než polovinu méně.

Jsou však živelné škody, jejich počet se meziročně příliš nemění. Patří mezi ně například údery blesku s více než stovkou pojistných událostí vloni i letos, anebo požáry, kterých bylo v každém pololetí zhruba 200.

Průměrné škody u krupobití se pohybují kolem 50 tisíc korun, u mrazu kolem 20 tisíc korun a u tíhy kolem 28 tisíc korun. Ale průměry jsou v tomto směru ošidné, protože někde šlo o tisícové položky a jinde kvůli stejným příčinám o statisícové. Celkově se účet za živly pohyboval ve stovkách milionů korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.