Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Letní úrazy: v horách mají práci chirurgové, u moře specialisté ORL

Kvůli obavám našich turistů o bezpečnost v Egyptě, Turecku a dalších donedávna oblíbených turistických destinacích se mnoho Čechů letos rozhodlo strávit svou dovolenou na horách. České, slovenské i rakouské hory tak zažívají velký příval turistů, s čímž souvisí i nárůst počtu zranění, která si lidé na horách způsobí. Nejčastějším důvodem je pád z kola, při kterém dojde k poranění nohou a rukou. Trend letních pobytů na horách zaznamenala i Slavia pojišťovna. Ta v rámci cestovního pojištění eviduje nárůst počtu klientů mířících na dovolenou do Tater nebo do Alp. Úměrně s počtem návštěvníků hor rostou také kompenzace za lékařská ošetření. Úrazy z hor se přitom liší od tradičních letních komplikací hlášených z přímořských destinací a mnohdy bývají vážnější.

Se zvýšeným zájmem o pobyty v horách, stoupl také počet úrazů, u kterých musí zasahovat Horská služba. Za letošní letní sezónu už naši horští záchranáři vyjeli k více než 1500 případům. U nás se nárůst zájmu turistů nejvíce projevil na Šumavě a v Jizerských horách. Horskou službu přitom nejčastěji zaměstnávají cyklisté (463 případů) a milovníci pěší turistiky (440 případů), kteří neodhadnou své síly nebo podcení rychlé povětrnostní změny. Zatímco zimním horským úrazům dominují zlomeniny lyžařů, v létě horští záchranáři nejčastěji ošetřují zraněné cyklisty. „V létě si lidé v horách většinou poraní ruce a nohy, nejedná se však tak často o zlomeniny, jako v zimních měsících, ale jde spíše o tržné rány, pohmožděniny nebo poranění kloubů způsobené např. při pádu z kola. I když průběžně přibývá cyklistů s přilbou, která je v horském prostředí obzvlášť důležitá, stále bohužel dochází také k nebezpečným zraněním hlavy. Těch jsme během letní sezóny ošetřili už přes 350,“ říká Jiří Brožek, náčelník HS ČR.

Údaje Horské služby potvrzuje i Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny: „V letošním roce jsme v rámci cestovního pojištění zaznamenali vzrůstající počet zranění, která si naši klienti způsobili ve slovenských a rakouských horách. Nejčastěji se jednalo o následky pádů z kol a následná chirurgická ošetření.“ Pojišťovna zaznamenala také případy, kdy cyklista zranil další osobu a musel uhradit způsobenou újmu. V podobných situacích dochází k plnění v rámci pojištění odpovědnosti.

Během letošního léta už v našich horách došlo také k několik vážným případům, 74 pacientů muselo být ošetřeno v bezvědomí, často je také nutný zásah vrtulníku, ošetření během léta vyžadovala také zranění 9 paraglidistů a 8 horolezců.

„V minulosti během letních měsíců většina klientů mířila k moři a častěji převládaly úhrady za zdravotní komplikace spojené s vodními radovánkami a pobytem na slunci, řešili jsme ošetření spadající do ordinací ORL, popáleniny, úpaly, případně trávicí problémy. Nyní přibývá případů, kdy turisté tráví aktivní dovolenou v horách. Jejich pobyt častěji naruší nehody způsobené na kolech, při kterých mnohdy dochází k vážnějším zraněním,“ uvádí Jan Vlček ze Slavia pojišťovny.        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.