Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Letní bouřky přinesly také škody vzniklé nepřímým úderem blesku a přepětím. Ochrání pojištění.

Po nedávných bouřkách pojišťovny obdržely hlášení o škodách. Kromě újmy způsobené úderem blesku a prudkým větrem přinesly bouře také výpadky dodávky elektrické energie či kolísání napětí nebo frekvence. V několika případech došlo vlivem nepřímého úderu blesku k přepětí v rozvodné síti. O co se jedná? I přesto, že blesk neuhodí přímo do vašeho domu, může u vás elektrospotřebiče poškodit. 

Úder blesku je standardním živelním rizikem, proti kterému pojišťovny nemovitost běžně pojistí. Ale mohou nastat i případy, kdy do jiné nemovitosti či nedalekého elektrického zařízení udeří blesk, který způsobí přepětí v elektrické síti a poškodí majetek, aniž by na něm zanechal tepelné či mechanické stopy. V takovém případě může pojišťovna odmítnout plnění, protože nejde o přímý úder blesku a poškozené elektrické spotřebiče či jejich opravu si majitel zaplatí sám nebo se bude snažit náhradu škody vymáhat po dodavateli elektrické energie. „Každoročně evidujeme případy, kdy velké letní bouřky vyřadí z provozu větší množství elektrických spotřebičů v určité lokalitě. Nejčastěji řešíme poruchy počítačů a televizí,“ uvádí Radek Žďárecký, generální ředitel Slavia pojišťovny.

Na přepětí jsou velmi citlivé spotřebiče se slaboproudými obvody – např. TV přijímače, počítače a jejich monitory, výjimečně však mohou být poškozeny veškeré elektrické spotřebiče včetně automatických praček, elektrických zařízení na ohřev vody či kuchyňských spotřebičů. 

Slavia pojišťovna dokáže minimalizovat i škody způsobené přepětím či nepřímým úderem blesku. Obě rizika jsou ošetřena v našich variantách pojištění,“ uvádí Radek Žďárecký, generální ředitel Slavia pojišťovny.

Některá zařízení lze opravit, často se však jedná o totální škodu a pojišťovna pak uhradí náklady na znovupořízení věci. V ostatních případech se hradí oprava v nutném rozsahu za přiměřené náklady, tj. do výše obvyklé ceny materiálu a práce. Pokud má klient Slavia pojišťovny sjednáno pojištění ZÁKLAD, jsou ošetřeny i škody nepřímého úderu blesku, varianty STANDARD a NADSTANDARD řeší navíc i škody způsobené přepětím. 

Příklady elektrických zařízení, které mohou být poškozeny přepětím 

Zařízení

Výše škody

Počítač

Výměna napájecího zdroje 1000 Kč

LCD monitor

Neopravitelné 4000 Kč

Varná sklokeramická deska

Oprava 1500 Kč

Plazmová TV

Oprava 3500 Kč

Pračka

Oprava 3000 Kč

Wifi router

Neopravitelné 1500 Kč

Set top box

Neopravitelné 1000 Kč

Radio budík

Neopravitelné 1000 Kč

Lednice

Oprava 2000 Kč

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.