Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Leden se stal nejúspěšnějším měsícem pro evropské akcie za poslední dva roky

Investice 31.01.2019 | 17:13 0 Komentářů

Evropské akcie zahájily dnešní seanci po vzoru amerických a asijských předchůdců a zamířily nahoru. Zisky indexu Stoxx 600 v úvodních minutách obchodování přesahovaly půl procenta, nicméně záhy o tyto zisky přišel a v odpoledních hodinách zamířil do červeného. Necelou hodinu před uzavřením trhu ztrácí tři desetiny procenta.

Na vývoji akciových trhů se projevilo několik nepříznivých zpráv. Nejhorším sektorem jsou banky (-1,7 %), jejichž akcie negativně reagují na informaci, že Evropská unie prošetřuje osm finančních domů v souvislosti s obchodováním s eurobondy. Italské akcie padaly pod vlivem makroekonomických statistik, které ukázaly na to, že třetí největší evropská ekonomika spadla na konci loňského roku do recese. Pokud se situace ve zbytku obchodování nijak dramaticky nezmění, za celý měsíc si index připíše zisk ve výši 6 %, což je nejlepší měsíční výsledek od prosince 2016.

Americký index S&P 500 navázal na svoji včerejší úspěšnou seanci a v úvodu přidává přes půl procenta. Podporou mu byly i výsledky hospodaření General Electric nebo Facebooku, jejichž akcie vylétly o 10 % výše. Letošní zisky indexu se pohybují okolo 7,5 %.

Pražský parket si dnes polepšil o 0,8 %. Premiantem se staly akcie Stock Spirits, které pozitivně reagovaly na oznámenou akvizici italského výrobce grappy a likérů, firmu Distillerie Franciacorta. Dařilo se ale i velkým emisím, ČEZ si polepšil o 1,2 % nebo akcie Komerční banky vzrostly o 0,8 %. Naproti tomu rakouský konkurent, Erste Group, přišel o 0,4 %. Za celý měsíc pražská burza vzrostla o 5,8 %.

MIROSLAV FRAYER, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.