Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Kurzová volatilita měn v regionu je minimální

Investice 17.07.2016 | 16:34 0 Komentářů

Na regionálních devizových trzích se neprosazoval jednotný trend. Česká koruna se na počátku týdne obchodovala až za víc než 27,05 CZK/EUR. Postupně ovšem posilovala až k hladině „technického závazku“ 27,02 CZK/EUR, kde se obchodovala ve čtvrtek. V pátek už tlak na hladinu závazku polevil a koruna osciluje kolem hladiny o haléř slabší.

ento týden jsme se dozvěděli, že inflace v Česku v červnu vzrostla o 0,1 %, jak v meziměsíčním vyjádření, tak i meziročním. Spotřebitelské ceny vzrostly především díky kladné dynamice pohonných hmot. Na druhou stranu na pokles cen tlačily ceny potravin. Informace o podílu nezaměstnaných osob v ekonomice potvrdila další jeho pokles o 0,2 pb na 5,2 %. Tento pokles byl způsoben především díky sezónním vlivům. Na druhou stranu opět po třech měsících byl viditelný i pokles sezonně očištěného údaje a nárůst volných míst.

Květnový běžný účet pak potvrdil dobrou kondici českého hospodářství, když odliv dividend ve výši 16,9 mld. EUR byl kompenzován aktivním saldem zahraničního obchodu v objemu 30,1 mld. EUR. Kumulativní bilance tedy už odpovídá velmi slušným 2,1 % HDP.

Polský zlotý nakonec v celotýdenním hodnocení stagnuje na hodnotě kolem 4,41 PLN/EUR. Polská data zveřejněná tento týden totiž neposkytla žádné fundamentální důvody pro jeho posun. Inflace totiž skončila podle očekávání trhu. Data jádrové inflace v červnu meziměsíčně vzrostla na 0,1 % a meziročně zmírnila svůj pokles na –0,2 % y/y. Celková inflace byla finálními údaji potvrzena na úrovni 0,2 % m/m a –0,8 % y/y. Obchodní bilance ovšem velmi zaostala za očekáváním trhu, když především export se nevyvíjel podle představ tržních analytiků. Na druhou stranu to ovšem nesrazilo tolik přebytek běžného účtu.

Maďarský zlotý v týdenním hodnocení posílil o 0,1 %. Data o maďarské ekonomice nebyla zveřejněna žádná. Ovšem maďarská centrální banka rozetnula nejistotu ohledně dalšího směřování měnové politiky, když zveřejnila svůj záměr limitovat objem peněz, který k ní budou moci komerční banky uložit. Ve svém konečném důsledku by to, při záporné (0,05 %) jednodenní sazbě, mělo znamenat pokles mezibankovních sazeb a větší úvěrovou angažovanost tamějších bank.

DAVID KOCOUREK
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.